Λιθουανία – Σερβία 68-87: «Πάρτι» και πρόκριση στα ημιτελικά (highlights)

Η φανταστική Σερβία συνέτριψε 87-68 τη Λιθουανία και προκρίθηκε πανηγυρικά στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Λιθουανία άντεξε μόλις δέκα λεπτά απέναντι στη φανταστική Σερβία. Από τη δεύτερη περίοδο και μετά οι Σέρβοι έκαναν ότι ήθελαν πάνω στο παρκέ και έφτασαν πανάξια στη νίκη πρόκριση στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Σερβία από τη δεύτερη περίοδο και μετά έπαιξε φανταστική άμυνα, η Λιθουανία δεν μπορούσε να σκοράρει και στο τέλος του ημιχρόνου με ένα τρίποντο από το...Βελιγράδι του Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (18 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, με 21 τελείωσε ο σπουδαίος Σέρβος γκαρντ) η διαφορά πήγε στο +11 και οι Σέρβοι δεν κοίταξαν ξανά πίσω τους.

Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ του Ολυμπιακού είχε 9 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-24, 38-49, 55-73, 68-87.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Μακσβίτις): Καρινιάουσκας, Μαλντούνας, Νορμάντας 8 (1), Μπραζντέικις 11 (2), Ντίμσα 3 (1), Γιοκουμπάιτις 13 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 9 ασίστ), Κουζμίνσκας 6 (0/5 τρίποντα), Μοτιεγιούνας 2, Σιρβίντις, Βαλαντσιούνας 11 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ)

ΣΕΡΒΙΑ (Πέσιτς): Αβράμοβιτς 8 (4 κλεψίματα), Μπογκντάνοβιτς 21 (7/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νταβίντοβατς 2, Ντόμπριτς, Ν. Γιόβιτς 8 (1), Σ. Γιόβιτς 11 (3 τρίποντα, 5 ασίστ), Μαρίνκοβιτς 1 ,Μιλουτίνοβ 9 (4/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πετρούσεβ 17 (4/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ρίστιτς