Αίγυπτος - Ιορδανία 85-69: «Καθάρισαν» στο τέλος οι Αιγύπτιοι

Η Αίγυπτος νίκησε την Ιορδανία με 85-69

Ένα κλικ καλύτερη η Αίγυπτος επικράτησε της Ιορδανίας με 85-69 για τις θέσεις 17-32 του Παγκοσμίου.

Η Αίγυπτος μπήκε δυνατότερα στο παιχνίδι και ήταν μπροστά με οκτώ πόντους στο δεκάλεπτο (22-14). Αφού προηγήθηκε και με δεκατέσσερις πόντους στη συνέχεια (32-18), η Ιορδανία «ξύπνησε» και μείωσε στους τέσσερις με τη λήξη του ημιχρόνου (40-36).

Οι Αιγύπτιοι έστω και δύσκολα κράτησαν το προβάδισμα στην γ’ περίοδο (59-56 στο 30’). Οι Ιορδανοί ισοφάρισαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά πιο ψύχραιμη στο φινάλε η Αίγυπτος πήρε τη νίκη με 85-69.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 40-36, 59-56, 85-69

ΑΙΓΥΠΤΟΣ (Ράνα): Αμπντελγκαβάντ, Αμπουσούσα, Αμίν 20 (7ρ.), Ελ Γκεντί 10 (5ασ.), Γκάρντνερ 2, Χουσεΐν 2, Μαχμούντ 14, Μαρέι 20 (14ρ.), Μούσα 3, Οράμπι 2, Ζαχράν 12.

ΙΟΡΔΑΝΙΑ (Αλ-Σους): Αμπού Χαβάς, Αλναντζαβί 5, Μπζάι 18, Ντβαΐρι 17 (11ρ.), Χαμαρσέχ, Χόλις-Τζέφερσον 9 (6ρ.), Ιμπραχίμ 11 (5ασ.), Καναάν 9.