Ελλάδα - Νέα Ζηλανδία 83-74: Με επική ανατροπή στους «16» η Εθνική! (highlights)

Η Ελλάδα ψυχωμένη στο δεύτερο ημίχρονο νίκησε 83-74 τη Νέα Ζηλανδία και πέρασε στους «16» του Παγκοσμίου

Με τρομερή ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και άμυνα από ατσάλι, η Εθνική κέρδισε τη Νέα Ζηλανδία με 83-74 και πανηγύρισε την πρόκριση στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου! Μαζί με τις ΗΠΑ η Ελλάδα πηγαίνει στον 2ο όμιλο της β’ φάσης, όπου θα παίξει με τη Λιθουανία (1/9) και το Μαυροβούνιο (3/9). Παπαπέτρου (27π.) και Λαρεντζάκης (20π.) καταπληκτικοί για την Εθνική.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Με την Ελλάδα να κολλάει επιθετικά προς το τέλος της α’ περιόδου, η Νέα Ζηλανδία κατόρθωσε να ξεφύγει με 12-17 και να κλείσει μπροστά το πρώτο δεκάλεπτο (15-20). Οι Νεοζηλανδοί αποσπάστηκαν εκ νέου στο ξεκίνημα της β’ περιόδου (15-23), με την Εθνική να προσπαθεί να μείνει κοντά στο σκορ. Το προβάδισμα πήγε και στους 9 για τους «Τολ Μπλακς» (18-27). Η Ελλάδα μείωσε σε 20-27, αλλά με τρίποντο ο Τε Ράνγκι έκανε το 20-30. Με το επιθετικό πρόβλημα να παραμένει, η διαφορά ανέβηκε στους 13 (20-33), με τον Ιτούδη να παίρνει τάιμ άουτ. Ο Ουόκαπ με τρίποντο έδωσε μια ανάσα στην Εθνική (23-33), αλλά ήρθε η απάντηση από τον Τε Ράνγκι (23-36). Ανώτερη η Νέα Ζηλανδία πήγε στο 28-43. Το ημίχρονο έκλεισε με την Εθνική να είναι πίσω με 32-43. Οι αντίπαλοί μας είχαν 50% στο τρίποντο (7/14), ενώ υπερείχαν και στα ριμπάουντ (24-17). Τε Ράνγκι (15π.) και Ίλι (11π.) πρώτοι σκόρερ της Ν. Ζηλανδίας, ενώ για την Ελλάδα μοναδικός διψήφιος ήταν ο Παπαπέτρου (12π.).

Με δυνατή αρχή στην επανάληψη, η Εθνική μας κατάφερε να μειώσει σε 38-43. Ψύχραιμη ωστόσο η Νέα Ζηλανδία έκανε το 40-48, ενώ ακολούθησε το 4ο φάουλ του Θανάση Αντετοκούνμπο. Η Ελλάδα όμως δεν σκόπευε να παραδοθεί και μείωσε σε 46-49 με τον Παπαπέτρου. Ο ίδιος ασταμάτητος με τρίποντο έφερε το ματς στον πόντο (50-51). Χάνοντας τις ευκαιρίες να περάσουμε και μπροστά, στο 30’ ήμασταν πίσω με 50-54.

Η ισοφάριση ήρθε από τον Λαρεντζάκη στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (54-54) και ο ίδιος με τρίποντο έβαλε μπροστά την Εθνική (57-54). Παπαπέτρου και +5 (59-54), με τον Κάμερον να παίρνει άρον-άρον τάιμ άουτ. Λαρεντζάκης και Ουόκαπ με τρίποντες «βόμβες» έκαναν το 65-60. Έχοντας πάρει «φωτιά» από την περιφέρεια, ο Παπαπέτρου έγραψε το 68-61. Με γκολ-φάουλ του Λαρεντζάκη το σκορ έγινε 71-61, με τους Νεοζηλανδούς να τα έχουν χαμένα. Η διαφορά πήγε και στους δώδεκα (73-61), με τους Νεοζηλανδούς στο φινάλε να μειώνουν σε 75-69. Ο Παπαγιάννης εκεί με καθοριστικό καλάθι έκανε το 77-69. Ο Ίλι με τρίποντο κράτησε όρθια τη Ν. Ζηλανδία (77-72) και ο ίδιος το 78-74. Η Ελλάδα όμως δεν σκόπευε πια να χάσει και πήρε τη νίκη με 83-74!

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 32-43, 50-54, 83-74

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Ουόκαπ 10 (9ασ.), Ρογκαβόπουλος 3, Λούντζης 5, Λαρεντζάκης 20, Μωραΐτης, Μποχωρίδης, Παπαγιάννης 8 (9ρ.), Παπανικολάου 8 (5ρ., 4ασ.), Παπαπέτρου 27 (6ρ.), Αντετοκούνμπο 2, Χατζηδάκης.

Ομαδικά στατιστικά: 17/38 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 16/20 βολές, 34 ριμπάουντ (20-14), 19 ασίστ, 6 λάθη, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα

ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ (Κάμερον): Τε Ράνγκι 19, Λε’Άφα, Ντελάνι 10 (14ρ., 4ασ.), Ίλι 27 (8ασ.), Ουέτζελ 4 (8ρ.), Κάμερον, Σμιθ-Μίλνερ, Ενγκατάι 9, Φοτού 5.