Ελλάδα - Ισραήλ 77-88 : Το… γύρισε, αλλά δεν πρόλαβε (highlights)

Η Εθνική εφήβων έχανε με 27 πόντους διαφορά στο ημίχρονο, μείωσε στους 4, αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα με 88-77 από το Ισραήλ και θα παίξει με τη Σλοβενία για την 7η θέση στο Πανευρωπαϊκό

Δεν τα κατάφερε η Εθνική ομάδα των εφήβων, καθώς έχασε με 88-77 από το Ισραήλ σε αγώνα κατάταξης και αύριο (14.00, 30/7) θα αντιμετωπίσει την Σλοβενία διεκδικώντας την 7η θέση στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Νις.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για την ελληνική ομάδα, καθώς οι Ισραηλινοί με τον Μάγερ να σκοράρει κατά… ριπάς και με έξυπνο παιχνίδι στην επίθεση με πολλά ελεύθερα σουτ κατάφεραν να προηγηθούν με 53-30 στο 17’.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, που αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Καλλιοντζή, Καμπερίδη και Αβδάλα, δεν μπόρεσε να βρει λύσεις απέναντι στην άμυνα ζώνης του Ισραήλ, που έφτασε να προηγείται στο ημίχρονο με 60-36 έχοντας 10/16 τρίποντα!

Κι όμως η ελληνική ομάδα στάθηκε στα πόδια της! Επέστρεψε από τα αποδυτήρια τελείως αλλαγμένη και με επιμέρους σκορ 6-26 μείωσε σε 66-62 στο 29’ ξαναμπαίνοντας στο ματς με δυνατή άμυνα και μυαλωμένο παιχνίδι στην επίθεση.

Δεν είχε όμως συνέχεια η αντεπίθεση της «γαλανόλευκης», καθώς με τον Ντόρον στο 35’ το Ισραήλ έκανε το 80-68 και με τον Βίτλεμ κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα, την ώρα που η εθνική μας ήταν πολύ άστοχη από την περιφέρεια γνωρίζοντας την ήττα με το τελικό 88-77.
Τα δεκάλεπτα:28-19, 60-36, 69-62, 88-77

ΕΛΛΑΔΑ (Ζιάγκος): Κομνιανίδης 3 (1), Λιοτόπουλος 17 (2τρ. 12ρ), Μαραγκουδάκης 15 (1), Σαμοντούροβ 17 (1), Σπρίντζιος 2, Αμπόσι 6, Χιτικούδης 15, Παρασκευόπουλος 2, Βασιλαντωνάκης