Ελλάδα - Λετονία 60-80: Διασυρμός στο Ηράκλειο (highlights)

Το καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο (17-27), αλλά και οι πρωτοκλασάτοι Λετονοί παίκτες (Στρέλνιελς, Μπέρτανς, Τίμα) διέλυσαν την Εθνική μας στο Ηράκλειο , επικρατώντας με σκορ 60-80.

Οι αρκετές απουσίες, το γεγονός πως η Ελλάδα δεν κατάφερε να κάνει φυσιολογική προετοιμασία, αλλά και η υποτονική εικόνα των παικτών της Εθνικής, έφεραν τη συντριβή στο Ηράκλειο της Κρήτης. Η ανώτερη Λετονία διέλυσε τη «γαλανόλευκη» με το επιβλητικό σκορ 60-80. Έκανε τη... ζημιά η τριάδα των Στρέλνιεκς (19π), Τίμα (17π) και Μπέρτανς (15π).

Το άγχος φάνηκε από την αρχή στην Εθνική μας ομάδα, η οποία ξεκίνησε το ματς με τους Γκίκα, Μωραΐτη, Ρογκαβόπουλο, Τσαλμπούρη και Γόντικα. Η Λετονία προηγήθηκε με σκορ 0-7 στο 3', με την Ελλάδα να έχει 0/5 σουτ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +9 (24-33) στο 18', με τους γηπεδούχους να είναι απελπιστικά άστοχοι στην επίθεση (21.4%).

Στο πρώτο μέρος η Ελλάδας προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ (28-36), αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο η Λετονία καθάρισε το ματς. Τα μεγάλα σουτ των Μπέρτανς και Τίμα έφεραν τους φιλοξενούμενους στο +14 (33-27) στο 23', με το τέλος της τρίτης περιόδου να βρίσκει τους Λετονούς να προηγούνται με +18 (45-63), ελέγχοντας στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού. Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τη Λετονία να παίρνει τη νίκη με σκορ 60-80.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-16, 28-36, 45-63, 60-80

ΕΛΛΑΔΑ (Μανωλόπουλος): Χαραλαμπόπουλος 6 (2/7 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 φάουλ), Γόντικας 11 (3/6 δίποντα, 5/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Μωραΐτης 6 (2/11 σουτ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα), Νετζήπογλου, Ρογκαβόπουλος 8 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 2, Γκίκας 11 (3), Κακλαμανάκης, Λούντζης 2 (1/11 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μουράτος 2, Τσαϊρέλης 4, Τσαλμπούρης 8 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ)

ΛΕΤΟΝΙΑ (Μπάνκι): Λάκσα, Λόμαζ 7 (2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μέγερις 2, Στάινμπεργκς, Ζόρικς 8 (2/3 δίποντα, 4/4 βολές), Άτε, Μπέρτανς 15 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Τσάβανς 4 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκραζούλις 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 ασίστ), Στρέλνιεκς 19 (1/1 δίποντο, 4/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τίμα 17 (3/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 11/35 δίποντα, 7/30 τρίποντα, 17/24 βολές, 35 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 17 επιθετικά), 12 ασίστ, 12 κλεψίματα, 9 λάθη, 22 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Λετονίας: 16/28 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 18/22 βολές, 47 ριμπάουντ (35 αμυντικά - 12 επιθετικά), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 17 λάθη