Eurobasket 2022: Το πανόραμα - Πήραν «φωτιά» οι όμιλοι (βαθμολογίες)

Η Σερβία εξασφάλισε την πρωτιά στον όμιλό της, η Ελλάδα ελέγχει την κατάσταση για την κορυφή, πήραν... φωτιά όμως οι άλλοι όμιλοι - Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες. 

Eurobasket 2022: Το πανόραμα - Πήραν «φωτιά» οι όμιλοι (βαθμολογίες)

Α’ ΟΜΙΛΟΣ (Τιφλίδα)

1η αγωνιστική (1/9)
Ισπανία – Βουλγαρία 114 - 87
Τουρκία – Μαυροβούνιο 72 - 68
Βέλγιο – Γεωργία παρ. 79 - 76

2η αγωνιστική (3/9)
Μαυροβούνιο – Βέλγιο 76 - 70
Βουλγαρία – Τουρκία 87 - 101
Γεωργία – Ισπανία 64 – 90

3η αγωνιστική (4/9)
Βουλγαρία – Μαυροβούνιο 81 – 91
Ισπανία – Βέλγιο 73 - 83
Τουρκία – Γεωργία β’ παρ. 83 - 88

4η αγωνιστική (6/9)
Βέλγιο – Τουρκία 63 - 78
Μαυροβούνιο – Ισπανία 65 - 82
Γεωργία – Βουλγαρία 80 - 92


Η βαθμολογία

1. Ισπανία 359 - 299 7
2. Τουρκία 334 - 306 7
3. Μαυροβούνιο 300 - 305 6
4. Βέλγιο 295 - 303 6
5. Boυλγαρία 347 - 386 5
6. Γεωργία 308 - 344 5

5η αγωνιστική (7/9)
Τουρκία – Ισπανία (14.30)
Βουλγαρία – Βέλγιο (17.15)
Γεωργία – Mαυροβούνιο (20.00)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ (Κολωνία)

1η αγωνιστική (1/9)
Βοσνία – Ουγγαρία 95 - 85
Σλοβενία – Λιθουανία 92 - 85
Γαλλία – Γερμανία 63 - 76

2η αγωνιστική (3/9)
Γερμανία – Βοσνία 92 - 82
Λιθουανία – Γαλλία 73 - 77
Ουγγαρία – Σλοβενία 88 - 103

3η αγωνιστική (4/9)
Λιθουανία – Γερμανία β’ παρ. 107 - 109
Σλοβενία – Βοσνία 93 - 97
Γαλλία – Ουγγαρία 78 - 74

4η αγωνιστική (6/9)
Βοσνία – Γαλλία 68 - 81
Ουγγαρία – Λιθουανία 64 - 87
Γερμανία – Σλοβενία 80 - 88


Η βαθμολογία

  1. Γερμανία 357 - 340 7
  2. Σλοβενία 376 - 350 7
  3. Γαλλία 299 - 291 7
  4. Βοσνία 342 - 351 6
  5. Λιθουανία 352 - 342 5
  6. Ουγγαρία 311 - 363 4

5η αγωνιστική (7/9)
Λιθουανία – Βοσνία (15.30)
Γαλλία – Σλοβενία (18.15)
Ουγγαρία – Γερμανία (21.30)

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ (Μιλάνο)

1η αγωνιστική (2/9)
Ουκρανία – Μ. Βρετανία 90 - 61
Κροατία – Ελλάδα 85 - 89
Ιταλία – Εσθονία 83 - 62

2η αγωνιστική (3/9)
Μ. Βρετανία – Κροατία 65 - 86
Εσθονία – Ουκρανία 73 - 74
Ελλάδα – Ιταλία 85 - 81

3η αγωνιστική (5/9)
Κροατία – Εσθονία 73 - 70
Μ. Βρετανία – Ελλάδα 77 - 93
Ουκρανία – Ιταλία 84 - 73

4η αγωνιστική (6/9)
Εσθονία – Μ. Βρετανία 94 - 62
Ελλάδα – Ουκρανία 99 - 79
Ιταλία – Κροατία 81 - 76

Η βαθμολογία

  1. Ελλάδα 366 - 322 8
  2. Ουκρανία 327 - 306 7
  3. Ιταλία 318 - 307 6
  4. Κροατία 320 - 305 6
  5. Εσθονία 299 - 292 5
  6. Μ. Βρετανία 265 - 363 4

5η αγωνιστική (8/9)
Κροατία – Ουκρανία (15.15)
Εσθονία – Ελλάδα (18.00)
Μ. Βρετανία – Ιταλία (22.00)

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ (Πράγα)

1η αγωνιστική (2/9)

Ισραήλ – Φινλανδία παρ. 89 - 87
Πολωνία – Τσεχία 99 - 84
Σερβία – Ολλανδία 100 - 76

2η αγωνιστική (3/9)

Φινλανδία – Πολωνία 89 - 59
Τσεχία – Σερβία 68 - 81
Ολλανδία – Ισραήλ 67 - 74

3η αγωνιστική (5/9)

Πολωνία – Ισραήλ 85 - 76
Τσεχία – Ολλανδία 88 - 80
Σερβία – Φινλανδία 100 - 70

4η αγωνιστική (6/9)

Ολλανδία – Πολωνία 69 - 75
Φινλανδία – Τσεχία 98 - 88
Ισραήλ – Σερβία 78 - 89


Η βαθμολογία

  1. Σερβία 370 - 292 8
  2. Πολωνία 318 - 318 7
  3. Ισραήλ 317 - 328 6
  4. Φινλανδία 344 - 336 6
  5. Τσεχία 328 - 358 5
  6. Ολλανδία 292 - 337 4

5η αγωνιστική (8/9)
Φινλανδία – Ολλανδία (15.00)
Τσεχία – Ισραήλ (18.30)
Σερβία – Πολωνία (22.00)

Οι διασταυρώσεις στη φάση των «16»: Β2 – Α3, Γ1 – Δ4, Α1 – Β4, Δ2 – Γ3, Β1 – Α4, Γ2 – Δ3, Α2 – Β3, Δ1 – Γ4.