Ελλάδα - Λετονία 77-64: Νίκη - πρόκριση στα προημιτελικά οι Κορασίδες!

Η Εθνική Κορασίδων επιβλήθηκε της Λετονίας με 77-64, παίρνοντας την πρόκριση για τα προημιτελικά του EuroBasket Γυναικών U16.

Η Ελλάδα χρειάστηκε μόλις ένα ημίχρονο κόντρα στη Λετονία για να εξασφαλίσει τη νίκη και την πρόκριση στην 8άδα του EuroBaskeτ Γυναικών U16, επικρατώντας τελικά με 77-64.

Η Εθνική Κορασίδων αξιοποίησε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα για να πάρει διαφορά ασφαλείας, μετά το 7-0 σερί που την έφερε στο +8 (15-7 στο 7'). Η Λετονία δεν παράτησε το ματς, προσπάθησε να βρει λύσεις, όμως και πάλι η Ελλάδα έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +8 (21-13).

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Γιάννη Κτιστάκη συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό στην επίθεση, με την διαφορά να ξεφεύγει σε διψήφιο αριθμό στο ημίχρονο (45-27).

Στο δεύτερο μέρος το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έριξε το τέμπο της επιθετικά, όμως παράλληλα δεν επέτρεψε στην αντίπαλό της να επιστρέψει το ματς, διατηρώντας μέχρι το τέλος τον έλεγχο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-13, 45-27, 60-45, 77-64

ΕΛΛΑΔΑ (Κτιστάκης): Γιαπίτζογλου 2, Στολίγκα 12 (3/4 δίποντα), Σύρπα, Τσινασλανίδου 2, Ζιάκα 3 (4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αρσενιάδου 2, Χατίρα 15 (4/9 δίποντα), Χολοπούλου 21 (7/13 δίποντα, 6 ασίστ), Φελούρη 1, Καλογήρου 2, Παρασκευοπούλου 8 (2/8 δίποντα), Σιουμουρέκη 9 (3/3 δίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 22/54 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 15/23 βολές, 36 ριμπάουντ (22+14), 22 ασίστ, 14 λάθη, 20 κλεψίματα, 7 τάπες.