Ισραήλ – Ελλάδα 67-75: Στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού οι σούπερ Παίδες μας!

Η Εθνική Παίδων νίκησε 75-67 το Ισραήλ και πέρασε στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού

Η Εθνική Παίδων βρίσκεται στη ζώνη των μεταλλίων. Από το -14 (33-47) επέστρεψε, νίκησε το Ισραήλ με 75-67 και βρίσκεται στους ημιτελικούς του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U16. Μεθαύριο (19/8) θα αντιμετωπίσει τη Λιθουανία για μια θέση στον τελικό της διοργάνωσης.

Η ελληνική ομάδα διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του αγώνα (10-12, 5’), αλλά στη συνέχεια είδε την αντίπαλό της να παίρνει τα ηνία και να φτάνει σε διψήφια διαφορά (32-21, 15’). Η προσπάθεια των παικτών του Βαγγέλη Ζιάγκου δεν σταμάτησε. Συνέχισε να παλεύει όπως κάνει σε κάθε παιχνίδι για να φτάσει στο 37-33 (20’). Στα μισά της τρίτης περιόδου βρέθηκε στο -8 (49-41, 25’), αλλά και πάλι τίποτα δεν είχε τελειώσει.

Η Εθνική Παίδων έκανε την αντεπίθεσή της και κατάφερε να ισοφαρίσει (49-49, 27’30’’) και να προηγηθεί (49-52, 28’30’’). Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου έκανε και το ξέσπασμά της για να ανεβάσει το δείκτη της διαφοράς στο +7 (53-60, 31’30’’) και στη συνέχεια στο +11 (57-68, 37′). Ένα λεπτό αργότερα ο Αβδάλας ευστόχησε ξανά για το 60-71 (38′).

Διαιτητές: Μπαλούν (Τσεχία), Χέλμσταϊνς (Λετονία), Σταν (Ρουμανία)

Δεκάλεπτα: 19-15, 37-33, 52-55, 67-75

Ελλάδα (Ζιάγκος): Αβδάλας 29 (3), Μαραγκουδάκης 8 (2), Σοϊλεμετζίδης 8 (2), Σπάρταλης 4, Τσαχτσίρας 13 (2), Αμπόσι 8, Χαβούτσας 1, Επαμεινώνδας, Κομνιανίδης, Πατρίκης 4, Ροζακέας