Εθνική Εφήβων: Νίκη και κόντρα στη Γερμανία με 63-55

Η Εθνική Εφήβων επικράτησε και της Γερμανίας με 63-55

Η Εθνική Εφήβων επικράτησε με 63-55 της Γερμανίας και έκανε τη δεύτερη νίκη της στο τουρνουά Εφήβων που φιλοξενείται στο “Σοφία Μπεφόν” στο Παλαιό Φάληρο.

Τα πρώτα λεπτά δεν ήταν και τα ιδανικότερα για την ελληνική ομάδα. Χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα εύστοχη, οι Γερμανοί πίεσαν, έτρεξαν, έκαναν τα μισά λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο και βρέθηκαν να προηγούνται (6-15, 8’20”). Η εικόνα άρχισε να αλλάζει στη δεύτερη περίοδο, όταν η Ελλάδα βρήκε τα σουτ που της έλειπε, επιστρατεύοντας παράλληλα μια πιο αποτελεσματική άμυνα.

Το 10-17 (11′) έγινε 19-20 (15’20”) από τους Ζούγρη και Κορκόντζελο (15’20”) με τον Πλώτα να δίνει το προβάδισμα (21-20, 15’40”). Ο Ηλίας Καντζούρης είδε τους παίκτες του να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό, αποφεύγοντας τα λάθη για να φτάσουν ως το +10 (32-22) του ημιχρόνου.

Τα μακρινά σουτ του Κωνσταντινίδη βοήθησαν την Εθνική να φτάσει στο 43-24 (26′) με τη στήριξη από την εξέδρα και της Εθνικής Νεανίδων που βρέθηκε στην εξέδρα του “Σοφία Μπεφόν”.

Η Γερμανία πλησίασε (45-31, 29’20”) και με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου έδωσε και πάλι μονοψήφια τιμή στη διαφορά (45-36) με σουτ του Βουλφ. Το κάρφωμα του Λαγού στον αιφνιδιασμό οδήγησε την απόσταση και πάλι στο +10 (53-43, 33’10”) με τη διαφορά να πέφτει και πάλι (55-50, 37′). Ζούγρης και Σαμοντούροφ με εντυπωσιακό τρόπο και οι δύο έγραψαν το 59-50 (37’20”) και ο Κορκόντζελος το 63-55 για να σφραγίσει τη νίκη της ελληνικής ομάδας.

*Με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου τραυματίστηκε στον αστράγαλο ο Kίλιαν Μπρόκοφ της Γερμανίας και έμεινε εκτός στο δεύτερο μισό.

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Αναστασίου, Μαρτινάκος

Δεκάλεπτα: 10-15, 32-22, 45-36, 63-55

Ελλάδα (Καντζούρης): Χιτικούδης 3, Δήμου 5 (1), Πλώτας 4, Κωνσταντινίδης 9 (3), Σαμοντούροβ 12, Ευσταθίου 3 (1), Κορκόντζελος 7, Λαγός 10 (2), Σπρίντζιος, Ζούγρης 4, Καλλιοντζής 6.