Στα προημιτελικά του Eurobasket U16 η Εθνική Παίδων

Η Εθνική Παίδων επικράτησε 83-66 της Εσθονίας και πέρασε στους ''8'' του Eurobasket U16.

Στα προημιτελικά του Eurobasket U16  η Εθνική Παίδων

Η Εθνική Παίδων πέρασε στην προημιτελική φάση του Eurobasket U16 νικώντας 83-66 την Εσθονία. Η ''γαλανόλευκη'' ανεβάζοντας ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να κλειδώσει την νίκη και να πάρει την πρόκριση. Η Εσθονία μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και πήρε διαφορά επτά πόντων αλλά ένα σερί 9-0 έδωσε το προβάδισμα στην Εθνική που αντέδρασε γρήγορα και έκλεισε το ημίχρονο με συν ένα πόντο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κομβικό για την εξέλιξη του αγώνα καθώς το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επέβαλε το παιχνίδι της και ξέφυγε με έντεκα πόντους. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Εσθονία κατάφερε να κατεβάσει την διαφορά στους τέσσερις αλλά οι παίκτες του Κώστα Παπαδόπουλου είχαν το καθαρό μυαλό και κράτησαν την υπέρ τους διαφορά εξασφαλίζοντας την νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές αναδείχθηκε ο Ανδρέας Καλόγηρος (17π., 9 ριμπ., 3ασ., 1λ., 4κλ., 1κοψ). Ο αντίπαλος της Εθνικής μας είναι η Ισπανία την οποία θα αντιμετωπίσει την Τετάρτη(15/8).

Δεκάλεπτα: 14-15, 32-33, 49-56, 66-83

Εσθονία (Πάρκονεν): Ίλβερ 7, Ρεινάρντ 3, Ρίισμαα 14, Ρούουμπελ 6, Σούουρογκ 2, Άαβ 3, Χέινλα 8, Κασεμετς, Κιρσιπουου 14, Πέτερσον, Ράλεντ 8, Τουμ 1

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Φιλίππου 4, Φίλλιος 8, Καλόγηρος 17 (9ρ), Κολοβέρος 13, Νικολαϊδης 12 (8ρ, 4 α, 5κλ), Καραμανλής 2,Παπασάβογλου 7, Πράπας 8, Τόλιας 9, Τσάμης, Βησσαρίου 3.