Δεν τα κατάφερε η Εθνική Νέων κόντρα στην Γερμανία

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πάλεψε αλλά γνώρισε την ήττα από την Γερμανία με 82-76.

Η Εθνική μας ομάδα κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια απέναντι στους Γερμανούς αλλά τελικά ηττήθηκε με 82-76 για την δεύτερη αγωνιστική του Eurobasket Νέων Ανδρών που διοργανώνεται στην Γερμανία. Οι οικοδεσπότες μπήκαν πιο δυνατά και στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου ανέβασε την διαφορά στους δέκα πόντους.

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη αντέδρασαν βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με ένα επιμέρους 23-7 πήρε το προβάδισμα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με τρεις πόντους μπροστά. Στην επανάληψη ωστόσο οι Γερμανοί παρουσίασαν καλύτερο πρόσωπο και με όπλο τους τα ριμπάουντ έτρεξαν ένα σερί 15-2 παίρνοντας και πάλι κεφάλι στο σκορ.

Στην τελευταία περίοδο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πίεσε στην άμυνα και πέρασε μπροστά με ένα πόντο. Κάπου εκεί όμως η υπερπροσπάθεια των παιδιών ολοκληρώθηκε με την Γερμανία να παίρνει την νίκη.