"Καμπανάκι" στο ΣΕΦ: Πήρε το... θρίλερ με Κύμη ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός είδε τον... χάρο με τα μάτια του στο ΣΕΦ, καθώς η Κύμη έφτασε κοντά στο "break", αλλά στο τέλος έμεινε... ζωντανός, παίρνοντας μία αγχωτική και δύσκολη νίκη με σκορ 78-75.

Αν ο Ολυμπιακός συνεχίσει έτσι, δεν έχει ελπίδες για να κατακτήσει το πρωτάθλημα! Οι Πειραιώτες μπορεί να προηγήθηκαν με +23 (34-11) στο 14', αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η Κύμη αντέδρασε, υπήρχαν στιγμές που κυριάρχησε στο ματς και έφτασε ακόμη και στο σημείο να διεκδικήσει το "διπλό" μέσα στο ΣΕΦ! Σε ένα ματς που είχε εξέλιξη θρίλερ, με τους γηπεδούχους να βλέπουν τον χάρο με τα... μάτια τους, οι "ερυθρόλευκοι" πήραν μία δύσκολη νίκη με 78-75, κάνοντας το 1-0 στη προημιτελική σειρά μέσα στο άγχος.

Το ματς στα τελευταία δύο λεπτά είχε εξέλιξη ντέρμπι, με τον ΜακΦάντεν στα 46'' πριν τη λήξη με τρίποντο να φέρνει το σκορ στα ίσα (72-72), βάζοντας... φωτιά στην αναμέτρηση, με τις "σειρήνες" να ηχούν δυνατά στο ΣΕΦ. Στο τέλος, το παιχνίδι πήγε στη ρουλέτα των βολών, με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να στέκονται περισσότερο τυχεροί. Ο Βασίλης Σπανούλης ευστόχησε στις κρίσιμες βολές και ο Σωτήρης Μανωλόπουλος ακολούθως αστόχησε σε τρίποντο ώστε να στείλει το ματς στη παράταση, με τους γηπεδούχους να αναπνέουν γεμάτη από ανακούφιση. Εμφάνιση "καμπανάκι" ενόψει της συνέχειας για τους Πειραιώτες, με την ανταγωνιστική Κύμη να πραγματοποιεί εξαιρετική παρουσία μέσα στο Φάληρο, έχοντας τόλμη και αγωνιστικό θράσος στο παιχνίδι της, βάζοντας πίεση στον αντίπαλο τους.

Ο Ολυμπιακός είχε για πρώτο του σκόρερ στην αναμέτρηση τον Σπανούλη με 18 πόντους, θετική εμφάνιση από τον Γουίλτζερ που έβαλε και πάλι μεγάλα σουτ (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4/7 τρίποντα), έδωσε λύσεις ο Παπανικολάου (10 πόντοι, 6 ριμπάουντ), ενώ επέστρεψε στην αγωνιστική δράση ο Πρίντεζης αγωνιζόμενος για 12 λεπτά (7 πόντοι). Καταπληκτική εμφάνιση από τον δραστήριο ΜακΦάντεν, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 21 πόντους και 6 ασίστ, με τους γηπεδούχους να... πετούν στα σκουπίδια 11 βολές (27/38).

Πίεση στην άμυνα, δεν έχανε τρίποντο ο «καυτός» Γουίλτζερ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Ρόμπερτς, Σπανούλη, Παπανικολάου, Γουίλτζερ και Μπόγρη. Οι Πειραιώτες μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ, λειτούργησαν ομαδικά στην επίθεση, βρήκαν ρυθμό, έβαλαν μακρινά σουτ, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο και προηγήθηκαν με 10-0 στο σκορ στο 3’, με τον Γουίλτζερ να ευστοχεί δύο σερί φορές από την περιφέρεια.

Ο Σπανούλης στη συνέχεια ανέλαβε δράση, με τον «καυτό» Καναδό φόργουορντ να ευστοχεί και πάλι από την περιφέρεια, μη χάνοντας σουτ πίσω από τα 6.75 μέτρα, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +14 (20-6) στο 7’. Οι γηπεδούχοι έπαιζαν πιεστική άμυνα, κρατώντας χαμηλά στο σκορ τους φιλοξενούμενους, με μόνη αδυναμία τους την εξασφάλιση των ριμπάουντ κάτω από το καλάθι τους. Παπαπέτρου-Μάντζαρης-Μακλίν-Στρέλνιεκς πέρασαν στο ματς, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να κάνει γρήγορα ροτέισον ώστε να διατηρήσει φρέσκους τους παίκτες του, με τους «ερυθρόλευκους» να ολοκληρώνουν το δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 25-8.

Επιστροφή Πρίντεζη, η διαφορά στο +23 και το… χαλάρωμα

Στη δεύτερη περίοδο, ο Γιώργος Πρίντεζης επέστρεψε στην αγωνιστική δράση, παίρνοντας για πρώτη φορά χρόνο συμμετοχής μετά τον τραυματισμό του. Με τα σερί τρίποντα από τους Μάντζαρη και Πρίντεζη ο Ολυμπιακός εκτόξευσε την διαφορά στο +23 (34-11) στο 14’, με τους γηπεδούχους να έχουν επιβάλλει τον ρυθμό τους στο παιχνίδι, δείχνοντας σοβαρότητα και συνέπεια σε κάθε φάση, με εξαίρεση ορισμένα άστοχα σουτ από τον Στρέλνιεκς.

Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια ,μπλόκαρε στην επίθεση, ο ρυθμός έπεσε, ο Μπράουν πήρε θέση στο παρκέ, με τον Παπανικολάου να δίνει… ανάσα (39-17) στο 18’. Στη συνέχεια οι Πειραιώτες ελαφρώς χαλάρωσαν, έδειξαν αδυναμίες ακόμη και στο να κατεβάσουν την μπάλα, αναλώθηκαν σε λάθη, με την Κύμη με κλεψίματα και αιφνιδιασμούς να μειώνει σε 41-28. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Αντέδρασε η Κύμη μειώνοντας σε 50-45

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Κύμη μπήκε περισσότερο σοβαρή στο παιχνίδι, με τους ΜακΓκί και ΜακΦάντεν να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση, ρίχνοντας την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (43-34) στο 23’. Ο Σπανούλης ήταν ο μόνος που έδινε λύσεις στο σκοράρισμα για τον Ολυμπιακό, με τους Πειραιώτες να δείχνουν… μπερδεμένοι στο παρκέ, εμφανίζοντας αδυναμίες στην άμυνα, με αποτέλεσμα η Κύμη να βρίσκει εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι, μειώνοντας σε 50-45 με τα καλάθια των ΜακΦάντεν και Σμιθ στο 26’.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε με τους Μάντζαρη, Στρέλνιεκς, Παπαπέτρου, Πρίντεζη και Μακλίν, προσπαθώντας να απαντήσει στην αντίδραση της Κύμης. Ο Παπαπέτρου έχασε δύο βολές, αλλά ακολούθως ευστόχησε από μέση απόσταση, δίνοντας… πνοή στην ομάδα του (54-45). Ο Τσαγκαράκης με τρίποντο μείωσε σε 55-48, με το τέλος της περιόδου να «γράφει» 59-51, με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν ανταγωνιστικοί στο ΣΕΦ.

Η Κύμη έβαλε «φωτιά» στο ματς, αλλά ο Ολυμπιακός βγήκε… ζωντανός

Στη τελευταία περίοδο, η Κύμη… αγρίεψε περισσότερο, είχε ενθουσιασμό στο παιχνίδι της και κανένα άγχος, καταφέρνοντας να ροκανίσει την διαφορά σε 59-54 με τον Μανωλόπουλο στο 32’. Ο Ολυμπιακός συνέχισε με τους Σπανούλη, Μπράουν, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μακλίν, προσπαθώντας να βρει ρυθμό στο παιχνίδι του, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν το απαιτούμενο αγωνιστικό θράσος, έπαιζαν με αυτοπεποίθηση, μάζευαν τα ριμπάουντ, έβρισκαν λύσεις στην επίθεση και κατάφεραν να μειώσουν σε 65-63 στο 36’ με τον Τζόουνς, βάζοντας… φωτιά στο ματς.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Γουίλτζερ και Μπόγρη, ο ΜακΓκί με βολή μείωσε σε 65-64 στο 37’, αλλά σε εκείνο το ζόρικο σημείο ο Σπανούλης απάντησε με γκολ-φάουλ στον αιφνιδιασμό, δίνοντας πολύτιμη… ανάσα στον Ολυμπιακό (68-64). Ο ΜακΦάντεν με τρίποντο μείωσε ξανά στον πόντο (68-67), με την Κύμη να μην παρατάει το παιχνίδι, αλλά η απάντηση ήταν άμεση με το μακρινό σουτ του Γουίλτζερ (72-67) στο 1’39’’ πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι στα 46’’ πριν το τέλος έφεραν το σκορ στα ίσα με ένα μακρινό τρίποντο του ΜακΦάντεν με ταμπλό (72-72), αλλά την κρίσιμη στιγμή στάθηκε ψύχραιμος ο Στρέλνιεκς, ο οποίος με γκολ-φάουλ διαμόρφωσε το 75-72.

Ο ΜακΦάντεν μείωσε με βολές (75-74), ο Μάντζαρης μέτρησε ½ (76-74) γεμίζοντας με άγχος τους συμπαίκτες του, με τον ΜακΦάντεν να πηγαίνει ξανά στις βολές στα 12’’ πριν το τέλος, καθώς ο Σφαιρόπουλος έδωσε εντολή για φάουλ. Ο Αμερικανός της Κύμης έχασε την πρώτη, έβαλε την δεύτερη (76-75), με τον Σπανούλη στα 4’’ πριν το τέλος να κερδίζει φάουλ και να βάζει και τις δύο κρίσιμες βολές, διαμορφώνοντας με ψυχραιμία το 78-75, σε ένα ματς που είχε εξέλιξη… θρίλερ. Ο Μανωλόπουλος στη συνέχεια πήγε να στείλει το ματς στη παράταση, αλλά το σουτ που δοκίμασε ήταν άστοχο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν μία δύσκολη και αγχωτική νίκη με 78-75

Τα δεκάλεπτα: 25-8, 41-28, 59-51, 78-75

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπολος): Σπανούλης 18 (3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 9/12 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Παπανικολάου 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ρόμπερτς 2, Μπόγρης 6, Ουίλτζερ 14 (4/11 σουτ, 7 ριμπάουντ), ΜακΛιν 2 (6 ριμπάουντ), Μπράουν (0/3 σουτ), Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 7 (7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 5 (1/6 σουτ), Πρίντεζης 7 (1), Μάντζαρης 7 (2/9 σουτ).

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 9 (3/10 σουτ), Τζόουνς 7, ΜακΓκι 11 (4/12 δίποντα, 3/6 βολές, 14 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 21 (4/7 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/5 βολές, 6 ασίστ), Σμιθ 15 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 3 (1/4 τρίποντα), Γλυνιαδάκης, Βίλιαλμσον 3 (1), Κάιζερ 4, Μπάρλος 2 (5 ριμπάουντ).
20:59

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: 15/37 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 27/38 βολές, 45 ριμπάουντ (31+14), 15 ασίστ, 11 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 τάπες.

ΚΥΜΗ: 17/42 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 14/20 βολές, 47 ριμπάουντ (33+14), 13 ασίστ, 14 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 τάπες.