Με φρέσκο αίμα νίκησε τον Προμηθέα

Με τους Τολιόπουλο, Αρσενόπουλο και τον τον τολμηρό Τσουμάνη να μπαίνουν στο ροτέισον, αλλά και τον Γουίλτζερ (23π) να κάνει το βήμα μπροστά, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Προμηθέα με 104-69. Η Κύμη αντίπαλος στα playoffs.

Ο Ολυμπιακός ζορίστηκε στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στον Προμηθέα (έχανε με 26-34 στο 13', 48-47 το πρώτο μέρος), αλλά στο δεύτερο ημίχρονο μεταμορφώθηκε, πάτησε... γκάζι, βρήκε ρυθμό στην επίθεση, πέρασε "χειροπέδες" στους φιλοξενούμενους και πήρε τη νίκη με το επιβλητικό σκορ 104-69. Οι Πειραιώτες τερμάτισαν στην δεύτερη θέση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος και στα playoffs θα αντιμετωπίσουν με πλεονέκτημα έδρας την Κύμη.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς παίκτες του, βάζοντας στο ροτέισον τους Βασίλη Τολιόπουλο, Νίκο Αρσενόπουλο και Ανδρέα Τσουμάνη. Ο τελευταίος, ο 17χρονος φόργουορντ, έπαιξε μπάσκετ με αυτοπεποίθηση, "ξεχειλίζοντας" από αγωνιστικό θράσος, ολοκληρώνοντας το ματς έχοντας 7 πόντους (2/4 δίποντα, 1/1 τρίποντα) σε 11 λεπτά συμμετοχής. Για 15 λεπτά αγωνίστηκε ο Αρσενόπουλος μετρώντας 3 πόντους και 3 ασίστ, ενώ έκανε το βήμα μπροστά στην αναμέτρηση ο "καυτός" Κάιλ Γουίλτζερ. Ο Αμερικανός πάουερ-φόργουορντ τέλειωσε το ματς έχοντας 23 πόντους με 6/10 τρίποντα, βάζοντας το ένα σουτ μετά το άλλο, ενώ μάζεψε και 5 ριμπάουντ.

Κράτησε τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο ο Βασίλης Σπανούλης με 10 πόντους και 10 ασίστ, νταμπλ-νταμπλ στο παιχνίδι για τον δραστήριο Γιώργο Μπόγρη (17 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ), με τους Πειραιώτες να ξεκινούν άσχημα στα δίποντα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά είχαν εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας από την περιφέρεια σε ολόκληρη την αναμέτρηση, καθώς τέλειωσαν το παιχνίδι έχοντας 16/37 (43%) τρίποντα. Εκτός αποστολής έμεινε ο Ιωάννης Παπαπέτρου λόγω προβλήματος που αντιμετωπίζει στο δόντι του.

Με... αέρα ο Προμηθέας, δεν πλησίαζε κοντά στο καλάθι ο Ολυμπιακός

O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Ρόμπερτς, Σπανούλη, Στρέλνιεκς, Γουίλτζερ και Μακλίν. Ο Προμηθέας πήρε το προβάδισμα με 8-12 στο 4', έχοντας για πρωταγωνιστή τον Πάθερ, ο οποίος σημείωσε σερί πόντους, αλλά στη συνέχεια άρχισαν να... πυροβολούν από την περιφέρεια οι Στρέλνιεκς-Γουίλτζερ φέρνοντας το σκορ στα ίσα (14-14).

Η ομάδα της Πάτρας έπαιζε μπάσκετ με αυτοπεποίθηση και δίχως άγχος, έχοντας βρει ρυθμό στην επίθεση, χτυπώντας συνεχώς μέσα στην ρακέτα. Και όλα αυτά σε αντίθεση με τους γηπεδούχους, οι οποίοι ξεκίνησαν με μόλις 1/8 δίποντα και 5/13 τρίποντα, επιχειρώνταςνα σκοράρουν συνεχώς πίσω από τα 6.75 μέτρα, αδυνατώντας να βάλουν την μπάλα από κοντά στο καλάθι. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με σκορ 22-28, ύστερα από το τρίποντο του Λίποβι.

Στο +8 οι Πατρινοί, σοβάρεψαν και αντέδρασαν οι Πειραιώτες

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας μπήκε με όρεξη να "πυροβολήσει" από τη περιφέρεια, με τους Γκίκα και Πράθερ να βρίσκουν στόχο, φέρνοντας την ομάδα τους στο +8 (26-34) στο 13', ελέγχοντας τον ρυθμό. Οι Πειραιώτες στη συνέχεια σοβάρεψαν. Πίεσαν περισσότερο στην άμυνα, αντέδρασαν, έβαλαν τρίποντα με τους Ρόμπερτς και Μπράουν, με τον Σπανούλη στη συνέχεια να δινει το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 41-40 στο 17'.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, με τον εντυπωσιακό Πράθερ να έχει σημειώσει 18 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και τους "ερυθρόλευκους" να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 48-47, χάρη στο τρίποντο του Γουίλτζερ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος έχοντας 8/19 σουτ (42%) πίσω από τα 6.75 μέτρα, έχοντας για κύριο "όπλο" τους το περιφερειακό σουτ και τον Σπανούλη, ο οποίος είχε 10 πόντους και 8 ασίστ.

Η "ερυθρόλευκη" μεταμόρφωση, τα τρίποντα του Γουίλτζερ και το ξέσπασμα

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός... αγρίεψε! Μεταμορφώθηκε προς το καλύτερο και σοβαρεύτηκε. Μπήκε στο ματς έχοντας διαφορετική νοοτροπία, αλλά και υψηλό βαθμό συγκέντρωσης σε άμυνα και επίθεση. Με τους Μακλίν και Ρόμπετς να βρίσκουν ρυθμό στο σκοράρισμα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +12 (60-48) στο 14', ελέγχοντας στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Οι Πειραιώτες άρχισαν να πιέζουν περισσότερο στην άμυνα, πέρασαν "χειροπέδες" στους Πατρινούς και ταυτόχρονα πάτησαν... γκάζι, με τον Γουίλτζερ στη συνέχεια να παίρνει... φωτιά από την περιφέρεια. Ο Αμερικανός φόργουορντ, έχοντας αυτοπεποίθηση και αγωνιστικό θράσος, σημείωσε τρία συνεχόμενα τρίποντα, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +21 (69-48) για τους γηπεδούχους στο 26'. Ο Ολυμπιακός είχε κυριαρχήσει στο δεκάλεπτο, μη αφήνοντας τους φιλοξενούμενους να πάρουν ανάσα, με τον φωτεινό πίνακα στο 30' να "γράφει" 77-52, έχοντας επί μέρους σκορ στη περίοδο το επιβλητικό 29-5.

Με... φρέσκο αίμα στη πεντάδα του, "ξεχείλιζε" από αγωνιστικό θράσος ο Τσουμάνης

Στη τελευταία περίοδο, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος χρησιμοποίησε στο παρκέ... φρέσκο αίμα, ρίχνοντας στο παρκέ τους Τολιόπουλο, Αρσενόπουλο και Τσουμάνη, με τους Πειραιώτες να έχουν ξεφύγει στο σκορ. Ο 17χρονος φόργουορντ, Ανδρέας Τσουμάνης, έκλεβε μπάλες και παράλληλα έπαιρνε πρωτοβουλίες στην επίθεση και με 4 σερί πόντους διαμόρφωσε το 86-52 στο 33'.

Στη συνέχεια, ο τολμηρός Τσουμάνης, στο επίσημο ντεμπούτο του στο ΣΕΦ με την ομάδα του Ολυμπιακού, δεν δίσταζε να "πυροβολήσει" και να ευστοχήσει από την περιφέρεια, "ξεχειλίζοντας" από αγωνιστικό θρασος, με τον Αρσενόπουλο να τον ακολουθεί και τον Μπόγρη να "γράφει" το 100-64. Στο τέλος της αναμέτρησης, οι Πειραιώτες έφτασαν εύκολα στην επικράτηση με σκορ 104-69.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 48-47, 77-52, 104-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 10 , Σπανούλης 10 (1 τρίποντο, 10 ασίστ), Στρέλνιεκς 9 (3), Ρόμπερτς 5 (1), Ουίλτζερ 23 (6/10 τρίποντα), Μπράουν 8 (2), Τολιόπουλος 3 (1), Παπανικολάου 7 (7 ριμπάουντ), Μάντζαρης 2, Τσουμάνης 7 (11), Αρσενόπουλος 3 (1), Μπόγρης 17 (13).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 10 (1), Φαγιέ 1, Έλις 6, Μαντζούκας 12 (2), Πράδερ 18 (2), Τουντζιαράκης , Σκούφη 2ς, Γκίκας 3 (1), Γερομιχαλός 7 (9 ριμπάουντ), Δημάκος 6, Καραΐσκος 2, Σωτηρίου 4.

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 23/47 δίποντα, 16/37 τρίποντα, 10/16 βολές, 33-17 ριμπάουντ, 29 ασίστ, 3 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 τάπε

Ομαδικά στατιστικά - Προμηθέας: 21/45 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 9/12 βολές, 29-10 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 13 λάθη, 2 κλεψίματα, 6 τάπες.

Σπανούλης: «Ευχάριστο να βλέπεις νέα παιδιά»