O Oλυμπιακός "ξέσπασε" στον ΠΑΟΚ

Έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση, ο Ολυμπιακός «ξέσπασε» πάνω στον ΠΑΟΚ (96-77) μετά τον αποκλεισμό του από το Final Four, έχοντας για κορυφαίους  τους Παπαπέτρου (21 πόντοι) και Παπανικολάου (12π, 6ρ, 3ασ).

Ύστερα από τον πικρό αποκλεισμό του από το Final Four του Βελιγραδίου, ο Ολυμπιακός «ξέσπασε» πάνω στον ΠΑΟΚ, επικρατώντας με σκορ 96-77, στο κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας ΣΕΦ. Οι Πειραιώτες παρουσιάστηκαν σοβαροί και συγκεντρωμένοι στην αναμέτρηση, έλεγξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο (14 πόντοι στον αιφνιδιασμό), βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.

Πρώτος σκόρερ των "ερυθρολεύκων" ήταν στο ματς ο "καυτός" Παπαπέτρου με 21 πόντους, όντας εντυπωσιακά εύστοχος (5/6 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές), ενώ ήταν πολύτιμη και η συνεισφορά του Παπανικολάου σε όλους τους τομείς (12 πόντοι, 2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ). Οι γηπεδούχοι είχαν πλουραλισμό στην επίθεση, έχοντας 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Ρόμπερτς 13, Στρέλνιεκς 13, Γουίλτζερ 10), ενώ είχαν για ατού τους και το καλό ποσοστό από την περιφέρεια (12/25 τρίποντα-48%). Ο Ολυμπιακός έπαιξε ομαδικό μπάσκετ, αριθμώντας 20 ασίστ, αλλά το αρνητικό ήταν πως μέτρησε και 20 λάθη, κάτι όμως που δεν του κόστισε. Aπό τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Κρούμπαλι που έκανε νταμπλ-νταμπλ (13 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Προηγήθηκε με +15, ροκάνισε την διαφορά ο ΠΑΟΚ

O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας πεντάδα τους Ρόμπερτς, Σπανούλη, Παπανικολάου, Γουίλτζερ και Μακλίν. Oι Πειραιώτες μπήκαν στο ματς με υψηλό βαθμό συγκέντρωσης και σοβαρότητας, παίρνοντας το προβάδισμα με 11-1 στο 3’, τελειώνοντας τις φάσεις στον αιφνιδιασμό με τον Γουίλτζερ, παίζοντας ομαδικό μπάσκετ. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κίνηση στο παιχνίδι του μισού γηπέδου και καλή κυκλοφορία της μπάλας, με τους Ρόμπερτς και Παπανικολάου να σημειώνουν σερί πόντους, φέρνοντας την διαφορά στο +12 (17-5) στο 6’.

Ο Στρέλνιεκς με το… καλημέρα «πυροβόλησε» από την περιφέρεια (22-7), αλλά στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ αντέδρασε. Οι Πειραιώτες στη συνέχεια άρχισαν να αναλώνονται σε αρκετά λάθη με τον Ρόμπερτς, «κόλλησαν» στην επίθεση, με τους φιλοξενούμενους όλα αυτά να τα εκμεταλλεύονται. Οι Θεσσαλονικείς άρχισαν να «πυροβολούν» από την περιφέρεια με τον Γκος, μειώνοντας σε 22-20, με τον Σπανούλη στο τέλος του δεκαλέπτου να «γράφει» με τρίποντο το 25-20.

Ο «καυτός» Παπανικολάου δεν έχανε σουτ

Στη δεύτερη περίοδο, ο Παπανικολάου με τρίποντο στον αιφνιδιασμό «έγραψε» το 30-22, ενώ ακολούθως πήρε την… σκυτάλη ο δραστήριος Στρέλνιεκς, ο οποίος τέλειωνε τις φάσεις με τρίποντα και μπασίματα (35-27). Ο Μάντζαρης ήταν και εκείνος εύστοχος από την περιφέρεια, φέρνοντας την διαφορά στο +13 (40-27), με τους «καυτούς» γηπεδούχους να μετρούν 6/8 σουτ από την περιφέρεια.

Ο «καυτός» Παπανικολάου από το ίδιο σημείο απάντησε με γκολ-φάουλ, αξιοποιώντας το τετράποντο που κέρδισε, μη χάνοντας σουτ στο παιχνίδι (2/2δ, 2/2τρ, 2/2β), φέρνοντας την διαφορά στο +18 (45-27) στο 15’.Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, αλλά ο Ολυμπιακός συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού, ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο με σκορ 53-37, σκοράροντας 28 πόντους στο δεκάλεπτο.

Πάτησε… γκάζι ο Ολυμπιακός και η διαφορά στο +21

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκε στην άμυνα και βρήκε ρυθμό στην επίθεση με τους Τζάκσον και Γκος, μειώνοντας σε 53-46, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να αριθμεί ένα 9-0 σερί μέσα σε τρία λεπτά αγώνα. Σε εκείνο το σημείο έδωσε επιθετικές… ανάσες ο Γουίλτζερ, με τον Ολυμπιακό να φέρνει την διαφορά και πάλι στο +14 (61-47) στο 25’.

Ο Παπαπέτρου με τρίποντο διαμόρφωσε το 66-50, με τον Ολυμπιακό να αρχίζει να πιέζει περισσότερο στην άμυνα και τον Μάντζαρη να αξιοποιεί το γκολ-φάουλ που κέρδισε, φέρνοντας την διαφορά στο +21 (73-52) στο 29’, με τους «ερυθρόλευκους» να… πατούν το γκάζι. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους Πειραιώτες να προηγούνται με 73-55.

«Μπόμπερ» από την περιφέρεια ο Παπαπέτρου

Στην τελευταία περίοδο, το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Παπαπέτρου να συνεχίζει να «πυροβολεί» από την περιφέρεια (86-64) στο 35’. Ο Τσόχλας μείωσε σε 91-69, ο Σφαιρόπουλος στα τελευταία λεπτά χρησιμοποίησε στο παρκέ τους Αρσενόπουλο και Τολιόπουλο, με τον Παπαπέτρου να εξακολουθεί να βάζει το ένα τρίποντο μετά το άλλο. Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με 96-77. Επόμενος αντίπαλος για τους "ερυθρόλευκους" στο πρωτάθλημα ο Γυμναστικός Λάρισας την ερχόμενη Τετάρτη (9/5).

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 53-37, 73-55, 96-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 6, Σπανούλης 8 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 7 λάθη), Παπανικολάου 12 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρόμπερτς 13 (1 τρίποντο, 6 λάθη), Ουΐλτζερ 10 (1), Μπράουν , Τολιόπουλος 2, Παπαπέτρου 21 (5/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 13 (3), Μάντζαρης 7 (1), Αρσενόπουλος, Μπόγρη 4 .

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Πέτεγουεϊ, Χαραλαμπόπουλος, Κατσίβελης 7 (1), Τζάκσον 7 (1), Γκος 13 , Χρυσικόπουλος 1, Κρουμπάλι 13 (10 ριμπάουντ), Κόνιαρης 6 (1), Τσόχλας 9 (1), Μαργαρίτης 1, Ζάρας 4, Τζόουνς 9.

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 17/35 δίποντα, 12/25 τρίποντα, 26/29 βολές, 25-11 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 20 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - ΠΑΟΚ: 17/36 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 16/24 βολές, 20-14 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 14 λάθη, 9 κλεψίματα, 1 τάπα.