ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 67-71: Απόδραση με Λάνγκφορντ (highlights)

Με τον Κιθ Λάνγκφορντ να σκοράρει 8 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της αναμέτρησης η ΑΕΚ, έφυγε νικήτρια από τη Θεσσαλονίκη.

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 67-71: Απόδραση με Λάνγκφορντ  (highlights)

Η ΑΕΚ επικράτησε με 71-67 του ΠΑΟΚ εκτός έδρας και ανέβηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Ένωση αν και έμεινε σχεδόν για 4 λεπτά χωρίς πόντο στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να αποδράσει με τη νίκη από την Θεσσαλονίκη, με τον Κιθ Λάνγκφορντ να πετυχαίνει το νικητήριο καλάθι.

Για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν η πέμπτη συνεχόμενη νίκη που σκαρφαλώνει σιγά σιγά στη βαθμολογία, σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ, που έχασε για τρίτη φορά στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 31-37, 53-55, 67-71

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Λούις 24 (3/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 9/11 βολές, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), Σμιθ 9 (3/13 σουτ), Μαργαρίτης 3 (1/6 σουτ), Γουίγκινς 4 (7 ριμπάουντ), Σαρικόπουλος 9 (4/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Σχίζας, Τσόχλας 2, Μπεστ 6 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Εγκεκέζε, Νόουλς 10 (7 ριμπάουντ)

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 11 (3/8 σουτ), Ματσιούλις 12 (1), Μαυροειδής 3, Σαντ-Ρος 14 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Στ. Γιάνκοβιτς 4 (2/7 σουτ), Ρέι 5 (1/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τολιόπουλος 8 (2), Κακλαμανάκης 1, Χρυσικόπουλος, Γκίκας 7 (1), Γιαννόπουλος 3 (1), Σλότερ 3 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 17/41 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 15/23 βολές, 36 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 16 επιθετικά), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 15/31 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 17/24 βολές, 41 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 13 επιθετικά), 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 11 λάθη