Προμηθέας - Λαύριο 71-63: Συνεχίζουν τις υψηλές πτήσεις οι Πατρινοί

Ο Προμηθέας νίκησε το Λαύριο με 71-63 για την 23η αγωνιστική της Basket League και συνέχισε στις νίκες.

Με όπλο την καλή του άμυνα ο Προμηθέας επιβλήθηκε του Λαυρίου στο «Δημήτρης Τόφαλος» με 71-63 για την 23η αγωνιστική της Basket League.

Οι Πατρινοί ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα αλλά το Λαύριο έτρεξε γρήγορα ένα σερί 12-0 και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο συν 2 (19-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μάκη Γιατρά έπαιξαν υποδειγματική άμυνα καθώς δέχτηκαν μόλις οκτώ πόντους κάτι που τους έδωσε την δυνατότητα να κλείσουν το ημίχρονο με 37-29.

Το Λαύριο ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με τρίποντα του Μπιούφορντ προηγήθηκε με 41-44. Το ξέσπασμα από πλευράς Προμηθέα ήρθε στο τελευταίο δεκάλεπτο στο οποίο έτρεξε ένα σερί 12-0 και μετέτρεψε το 50-52 σε 62-52 στο 34'.

Στα υπόλοιπα λεπτά το προβάδισμα παρέμεινε στα χέρια των Πατρινών που συνεχίζουν τις υψηλές τους πτήσεις.

Ο Νίκος Γκίκας (14 πόντοι) και ο Λεωνίδας Κασελάκης (12 πόντοι), μαζί με τον Οκτάβιους Έλις (14 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Προμηθέα ενώ ο Γουίλιαμ Μπιούφορντ (15 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ από πλευράς Λαυρίου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 37-29, 48-47, 71-63.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Γκίκας 14 (4), Μέιερ 7 (1), Λίποβι 5 (1), Ελις 14 (14 ριμπάουντ), Μπράουν 5 (1), Σαλούστρος 4, Κασελάκης 12, Κατσίβελης 3 (1), Τσαϊρέλης, Γερομιχαλός 4, Χολ 2, Παρκς 1.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Κακλαμανάκης 10 (12 ριμπάουντ), Νίξον 6 (1), Κουζέλογλου 3 (9 ριμπάουντ), Λαμπ 12 (2), Μαστρογιαννόπουλος, Μιλόσεβιτς 7 (1), Ερμείδης, Μπιούφορντ 15 (3), Γουίθι 5 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα Πάτρας: 20/46 δίποντα, 8/19 τρίποντα, 7/13 βολές, 43 ριμπάουντ (31 αμυντικά + 12 επιθετικά), 21 ασίστ, 12 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 15/45 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 6/8 βολές, 42 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 15 επιθετικά), 15 ασίστ, 13 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 τάπα.