Σώθηκε ο Πανιώνιος που νίκησε το Περιστέρι με 77-75

Ο Πανιώνιος νίκησε το Περιστέρι στο κλειστό «Σοφία Μπεφόν» του Παλαιού Φαλήρου με 77-75 και εξασφάλισε την παραμονή του στη Basket League.

Ο Πανιώνιος κατέκτησε την τρίτη του νίκη σε τέσσερις αγώνες και πανηγύρισε την παραμονή του στην Basket League.

Οι «κυανέρυθροι» νίκησαν στο κλειστό «Σοφία Μπεφόν» του Παλαιού Φαλήρου το Περιστέρι για την 22η αγωνιστική έχοντας κορυφαίους τους Μπέρι και Παπαντωνίου με 20 και 13 πόντους αντίστοιχα. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Περιστεριώτες ήταν καλύτεροι και έκλεισαν την περίοδο με 17-11.

Η αντίδραση από πλευράς γηπεδούχων ήρθε στο δεύτερο δεκάλεπτο εκεί όπου εκμεταλλεύτηκαν άψογα τα λάθη του αντιπάλου που δεν είχε σωστές επιλογές στη επίθεση. Η τρίτη περίοδος συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ μιας και δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως οι παίκτες του Φραγκιά με πρωταγωνιστή τον Παπαντωνίου έτρεξε ένα σερί 9-0 για το 65-58 στο 33’. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 77-75 με τον Μουρ έξι δευτερόλεπτα πριν το λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 38-38, 56-58, 77-75.

Τα στατικά του αγώνα:

Πανιώνιος (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 13 (1), Μπέρι 20 (1), Χάρις 14 (4), Όστιν 5 (1), ΜακΚι 1, Δίπλαρος 8, Ντόρσεϊ 7 (11ριμπ.), Χάμιλτον 9 (1).

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 10 (1), Γκρέι 11 (1), Αγραβάνης 3, Ντάνιελ 10, Κάλαχαν 3 (1), Σκορδίλης 5, Μουράτος, Χάροου 5, Μπέντιλ 17 (10ριμπ.), Μουρ 11 (1).

Τα στατιστικά των ομάδων:

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: 18/34 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 17/31 βολές, 22-12 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 10 λάθη.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: 28/45 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 4/11 βολές, 32-16 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 21 λάθη.