Περιστέρι - Παναθηναϊκός 80-72: Πρώτη ήττα του «τριφυλλιού» στο πρωτάθλημα

Το Περιστέρι επικράτησε του Παναθηναϊκού με 80-72 και ανάγκασε τους "πράσινους" να γνωρίσουν την πρώτη τους ήττα στο ελληνικό πρωτάθλημα. Έκανε την... ζημιά το δίδυμο των Γκρέι και Μπέντιλ.

Με μία αντεπίθεση διαρκείας στη τελευταία περίοδο, στην οποία μέτρησε επί μέρους σκορ 25-12, το Περιστέρι έφερε τα πάνω-κάτω, καταφέρνοντας να πάρει μεγάλη νίκη επί του Παναθηναϊκού με 80-72. Με αυτόν τον τρόπο υποχρέωσε τους "πράσινους" να βιώσουν την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Το Περιστέρι έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Στίβεν Γκρέι. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, έχοντας 27 πόντους με 4/7 τρίποντα σε 29 λεπτά συμμετοχής. Άξιος συμπαραστάτης του ο Γκανέζος σέντερ, Μπεν Μπέντιλ, ο οποίος σημείωσε ένα εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ. Τα... έσπασαν από την περιφέρεια οι "πράσινοι", καθώς μέτρησαν μόλις 2/15 τρίποντα στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 36-45, 55-60, 80-72

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 10 (2), Γκρέι 27 (4), Αγραβάνης 5 (1), Ντάνιελ 3, Κάλαχαν 4, Μουράτος, Φιλιππάκος 2, Χάροου 4, Μπέντιλ 21 (2), Καράμπελας, Μουρ 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 6, Λεκαβίτσιους 10, Τόμας 15, Κιλπάτρικ 7, Γκιστ 4, Βουγιούκας 6, Μήτογλου 3, Αντετοκούνμπο 3, Λάνγκφορντ 12 (2).

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 20/41 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 13/17 βολές, 26-11 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 14 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 25/45 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 16/23 βολές, 26-10 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 12 λάθη.