ΠΑΟΚ-Λαύριο 99-88: Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Λαυρίου με 99-88 για την 21η αγωνιστική της Basket League.

Ένα ημίχρονο χρειάστηκε ο ΠΑΟΚ για να κάμψει την αντίσταση του Λαυρίου στο κλειστό της Πυλαίας. Ο δικέφαλος επιβλήθηκε με σκορ 99-88, νίκη που έχει βάση του το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν κυρίαρχοι επιθετικά.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 59-38 έχοντας 16 ασίστ στα 22 εύστοχα σουτ εντός πεδιάς και ο Παπαθεοδώρου είδε να σκοράρουν όλοι οι παίκτες που χρησιμοποίησε! Από την άλλη το Λαύριο προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο μέρος, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Ο ΠΑΟΚ με σταθερά καλό περιφερειακό σουτ (8/17 ως το 30’) κατάφερε να διατηρήσει την διαφορά ασφαλείας. Έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +17 (76-59) και από εκεί και πέρα κράτησε την υπέρ του διαφορά. Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Λαύριο πλησίασε στους 10 πόντους (77-67 στο 32’) και στο 35’ μείωσε σε 87-79, αλλά οι Ζάρας και Κόνιαρης ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών μέχρις ότου να διαμορφωθεί το τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 59-38, 76-59, 99-88.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8, Κόνιαρης 15 (3/7 τρίποντα, 8 ασίστ), Τέπιτς 3 (1), Γκος 9 (3), Τζέφερσον 18 (6/6 δίποντα, 6/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Ζάρας 13 (1), Μαργαρίτης 12 (1), Τσόχλας, Σχίζας 4, Γκάρετ 7, Χάτσερ 10 (2).

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Χαραλαμπόπουλος 19 (4/7 τρίποντα), Νίξον 9, Κουζέλογλου 1, Μπιούφορντ 8 (1), Γουίτι 18 (7/8 δίποντα), Μαστρογιαννόπουλος, Λούντζης, Μιλόσεβιτς 16 (), Κακλαμανάκης 4, Λαμπ 13 (2).

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 22/38 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 25/27 βολές, 26-10 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 9 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 20/37 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 21/29 βολές, 18-7 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 8 λάθη.