Χολαργός - Ολυμπιακός 68-73: Τα «έσπασε» στο πρώτο, κέρδισε στην παράταση

Ο Ολυμπιακός είχε 0/16 τρίποντα στο πρώτο μέρος, φλέρταρε με την ήττα, αλλά κατάφερε να νικήσει στην παράταση (61-61) τον Χολαργό με 73-68. Καθοριστικός ο Στρέλνιεκς, τρομερό νταμπλ-νταμπλ ο Μιλουτίνοφ (21 πόντοι, 17 ριμπάουντ).

Ο Ολυμπιακός είδε τον... χάρο με τα μάτια του στον Χολαργό, αλλά κατάφερε να επικρατήσει στην παράταση (61-61) με 73-68. Έκανε το βήμα μπροστά ο Γιάνις Στρέλνιεκς, βάζοντας μεγάλα σουτ τα οποία θα μπορούσαν να δώσουν τη νίκη στους Πειραιώτες στη κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά ο Λαβ με ένα εντυπωσιακό λέι-απ έστειλε το ματς στον έξτρα χρόνο.

Στον επιπλέον χρόνο, όμως, οι "ερυθρόλευκοι" έδειξαν χαρακτήρα, οι γηπεδούχοι είχαν ξεμείνει από δυνάμεις, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ να φτάσουν στην επικράτηση. Οι φιλοξενούμενοι ήταν απελπιστικά άστοχοι στο πρώτο ημίχρονο, καθώς τα... έσπασαν από την περιφέρεια, έχοντας 0/16 (!) τρίποντα. Στην αναμέτρηση δεν αγωνίστηκε ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος, ο οποίος έμεινε εκτός δωδεκάδας λόγω ίωσης.

Ο αγώνας

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Μάντζαρη, Στρέλνιεκς, Τίμα, Βεζένκοφ και Μιλουτίνοφ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο ξεκίνημα με +6 (3-9), έχοντας για πρωταγωνιστή τον Σέρβο σέντερ, ο οποίος έδειχνε πως δεν έχει αντίπαλο μέσα στη ρακέτα. Στη συνέχεια, όμως, βγήκε μπροστά ο δραστήριος Γιάνκοβιτς, ο οποίος με σερί πόντους μείωσε σε 7-9. Ο Μπλατ στη συνέχεια έκανε συνεχώς ροτέισον, προσπαθώντας να κρατήσει φρέσκια την ομάδα του, με τους Σπανούλη-Πρίντεζη να βγάζουν συνεργασίες στο παρκέ. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν απογοητευτικό από άποψη θεάματος και ρυθμού, κάτι που αποτυπώθηκε και στο χαμηλό σκορ: 9-11.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Χολαργός ανέκτησε το προβάδισμα με τρίποντο του Χόκινς από την περιφέρεια (13-11), φτάνοντας και στο +5 (16-11), με τον Ολυμπιακό να εμφανίζει αδυναμίες στην άμυνα. Ο Ντέιβιντ Μπλατ έκανε συνεχώς ροτέισον, προσπαθώντας να κρατήσει φρέσκια την πεντάδα του (Μάντζαρης, Στρέλνιεκς, Τίμα, Βεζένκοφ, Μιλουτίνοφ), αλλά οι παίκτες του είτε έκαναν λάθη, είτε έκαναν σουτ, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού, έχοντας και το προβάδισμα με 21-17. Ο Σέρβος σέντερ ήταν ο κορυφαίος παίκτης των φιλοξενούμενων στο ματς, φτάνοντας ήδη τους 13 πόντους και τα 6 ριμπάουντ στο 17΄, φέρνοντας το σκορ στα ίσα (21-21). Οι Πειραιώτες άρχισαν να τρέχουν στο ανοιχτό γήπεδο, με τον Βεζένκοφ να τελειώνει τις φάσεις στον αιφνιδιασμό, αλλά ο Αγκμπελέσε διατήρησε μπροστά την ομάδα του (25-24). Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν απελπιστικά άστοχοι από την περιφέρεια, καθώς είχαν 0/16 τρίποντα (!), με τους Τίμα-Στρέλνιεκς-Βεζένκοφ να έχουν μαζί 0/11. Το τέλος του πρώτου μέρους βρήκε τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη να προηγούνται με 29-26, με τους Πρίντεζη-Παπανικολάου να έχουν παίξει ο καθένας μόλις για 5 λεπτά.

Ο Ολυμπιακός μπήκε νευρικά και στο δεύτερο μέρος, έχοντας στο παρκέ τους Μάντζαρη, Στρέλνιεκς, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ, κάνοντας και λάθη στην άμυνα, με τον Γιάνκοβιτς να τιμωρεί τους Πειραιώτες στο ανοιχτό γήπεδο, φέρνοντας την διαφορά στο +5 (35-30) στο 14’. Στο 17’, οι Πειραιώτες πέτυχαν το πρώτο τους τρίποντο στο ματς με τον Παπανικολάου, μειώνοντας στον πόντο (38-37), αλλά η απάντηση ήταν άμεση από τον Φιτζπάτρικ. Η… κατηφόρα συνεχιζόταν για τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ, οι οποίοι έφτασαν και στο -10 (47-37), με τους Τάλτον και Λαβ να βρίσκουν στόχο. Το τέλος της περιόδου βρήκε τον εντυπωσιακό Χολαργό να προηγείται με 47-41.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στην τελευταία περίοδο με τους, Σπανούλη, Τουπάν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Μιλουτίνοφ, με τον Βούλγαρο φόργουορντ και τον αρχηγό των Πειραιωτών να μειώνουν σε 50-48. Ο Χολαργός, όμως, συνέχιζε να απαντά με μεγάλα σουτ, αυτή την φορά με τον Σκουλίδα (53-48) στο 34’, με τους γηπεδούχους να παίζουν μπάσκετ με πάθος και αυτοπεποίθηση, έχοντας +10 ριμπάουντ (41-31) στο ματς. Ο Τουπάν με τρίποντο έδωσε… ανάσα στους φιλοξενούμενους (55-52), με τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ στη συνέχεια να επιμένουν στο περιφερειακό σουτ, αλλά να συνεχίζουν να είναι άστοχοι (4/27). Ο Χολαργός δεχόταν πίεση, αλλά παρέμενε ψύχραιμος στις αποφάσεις του, με τον δραστήριο Λοβ να φτάνει τους 12 πόντους, διαμορφώνοντας το 59-55 στο 38’.

Στο 1’28’’ πριν το τέλος, με τον Ολυμπιακό να βγάζει άμυνες και να παίρνει τα ριμπάουντ, ο Στρέλνιεκς αξιοποίησε το γκολ-φάουλ που κέρδισε, φέρνοντας το σκορ στα ίσα (59-59). Στο τελευταίο λεπτό, ο Παπανικολάου αστόχησε σε τρίποντο, αλλά οι Πειραιώτες ακολούθως έβγαλαν νέα άμυνα. Η μπάλα στη συνέχεια πήγε στον ψύχραιμο Στρέλνιεκς, με τον Λετονό να παίρνει την φάση πάνω του και με μπάσιμο έφερε μπροστά στο σκορ την ομάδα του (59-61). Απέμεναν μόλις 10’’, οι «ερυθρόλευκοι» έδωσαν δύο φάουλ σταματώντας τον χρόνο, αλλά ο Λαβ με ένα εντυπωσιακό ντράιβ, με ανάποδο λέι-απ, έφερε το σκορ στα ίσα (61-61). Στον εναπομείναντα χρόνο ο Στρέλνιεκς με ένα βιαστικό σουτ αστόχησε, με το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο, ο Ολυμπιακός άφησε τα τρίποντα, προσπαθώντας με ηρεμία να ψάξει πόντους κοντά στο καλάθι, με τους Μιλουτίνοφ και Βεζένκοφ να διαμορφώνουν το σκορ σε 63-69. Ο Χολαργός έδειχνε να έχει ξεμείνει από δυνάμεις και ενέργεια, με τον Βούλγαρο φόργουορντ να φέρνει την διαφορά και στο +8 (65-73) στο 1’21’’ πριν το τέλος. Από εκεί και έπειτα το ματς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Πειραιώτες να φτάνουν στη νίκη με σκορ 68-73

Ο κορυφαίος της αναμέτρησης

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ήταν μακράν ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα. Είχε υψηλή και σταθερή απόδοση από την αρχή έως και το τέλος της αναμέτρησης, παίζοντας κάτω από τα καλάθια χωρίς αντίπαλο. Σε 37:52 λεπτά συμμετοχής, τέλειωσε το ματς έχοντας 21 πόντους (9/13 δίποντα), 17 ριμπάουντ, 3 ασίσ και 3 κλεψίματα. Άξιος συμπαραστάτης του ο δραστήριος Σάσα Βεζένκοφ (7/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα) με 15 πόντους (7/8 δίποντα), 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ, σε 30 λεπτά παρουσίας του στο παρκέ. Ήταν καθοριστική παρουσία του Γιάνις Στρέλνιεκς πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας, καθώς με δύο σερί κρίσιμα σουτ που σημείωσε έφερε μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Οι παίκτες του Ντέβιντ Μπλατ ήταν εκνευριστικά άστοχοι στο πρώτο ημίχρονο πίσω από τα 6.75 μέτρα. Τέλειωσαν το εικοσάλεπτο έχοντας 0/16 (!) τρίποντα (τέλειωσε το ματς με 4/33-12%), με τους Τίμα-Στρέλνιεκς-Βεζένκοφ να έχουν μαζί 0/11. Αξιοσημείωτο το γεγονός πως ο Χολαργός πήρε την μάχη στα ριμπάουντ (36-28) απέναντι στην κορυφαία ομάδα της EuroLeague σε αυτόν τον τομέα, ενώ ήταν φτωχό και το ποσοστό των Πειραιωτών στις βολές (17/28-60%).

Τα δεκάλεπτα: 9-11, 29-26, 47-41, 61-61, 68-73

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 9 (3), Γιάνκοβιτς 12, Οκερέαφορ, Αγκμπελέσε 6 (10 ριμπάουντ), Χόκινς 15 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Κώττας 1, Σπυριδωνίδης, Τάλτον 8 (7 ριμπάουντ), Σκουλίδας 3 (1), Καλαϊτζάκης, Ραλλάτος, Λαβ 14.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Βεζένκοφ 15 (7/8 δίποντα), Μιλουτίνοβ 21 (9/13 δίποντα, 17 ριμπάουντ, 2 τάπες), Μάντζαρης, Στρέλνιεκς 11 (8 ασίστ), Τίμα 2, Πρίντεζης 5, Σπανούλης 6 (1/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπόγρης, Παπανικολάου 10 (2), Τουπάν 3 (1/6 τρίποντα), ΛεΝτέι.

Τα ομαδικά στατιστικά του Χολαργού: 22/51 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 9/11 βολές, 48 ριμπάουντ (36 αμυντικά + 12 επιθετικά), 9 ασίστ, 16 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 22/38 δίποντα, 4/33 τρίποντα, 17/28 βολές, 43 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 15 επιθετικά), 22 ασίστ, 8 λάθη, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα.