Στο ίδιο έργο θεατές, με πρωταγωνιστή τον Παππά και ΠΑΟ-Ολυμπιακός 79-70

Ο Ολυμπιακός γνώρισε τη δεύτερη φετινή ήττα του από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (79-70), καθώς ξέμεινε από δυνάμεις στην τελευταία περίοδο. Έκανε την «ζημιά» ο Παππάς με 24 πόντους.

Για την 6η αγωνιστική της Basket League, ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη του ήττα στο ελληνικό πρωτάθλημα, καθώς έχασε από τον Παναθηναϊκό με 79-70 στο ΟΑΚΑ, για δεύτερη σερί φορά μέσα στη σεζόν, έχοντας προηγηθεί και το αρνητικό αποτέλεσμα στη EuroLeague. Οι Πειραιώτες στάθηκαν ανταγωνιστικοί για περίπου 32 λεπτά, καθώς στη συνέχεια έχασαν σχεδόν όλες τις μάχες στην άμυνα, ξέμειναν από δυνάμεις στην επίθεση και αναλώθηκαν σε λάθη, με τον Παναθηναϊκό στο τέλος να φτάνει σχετικά εύκολα στη νίκη. Πλέον, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ ετοιμάζονται για το ταξίδι στο Μόναχο, για το παιχνίδι κόντρα στη Μπάγερν την Τρίτη, ενώ την Πέμπτη θα υποδεχτούν στο ΣΕΦ την Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο αγώνας

O Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Γκος, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ, ενώ ο Παναθηναϊκός μπήκε στο ματς με τους Καλάθη, Λάνγκφορντ, Παπαπέτρου, Τόμας και Λάσμε. Οι Πειραιώτες έψαχναν συνεχώς μέσα στη ρακέτα τον Σέρβο σέντερ, με τον Πρίντεζη από το «ζωγραφιστό» να επαναφέρει μπροστά στο σκορ τους «ερυθρόλευκους» με σκορ 4-5 στο 5’. Ο Σπανούλης ακολούθως βρήκε στόχο από την περιφέρεια μετά από καλή κυκλοφορία της μπάλας, με τον Μπλατ να χρησιμοποιεί και πάλι στο «4» τον Λεντέι και τον Μπόγρη στο «5». Ο Λάνγκφορντ με μακρινό σουτ έφερε το «τριφύλλι» στο +4 (12-8), με τον Λεντέι να βρίσκει στόχο από τα 6.75 μέτρα, φέρνοντας το σκορ στα ίσα (13-13), με το 15-14 να είναι το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Νίκολα Μιλουτίνοβ δέχτηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία, με τους Πειραιώτες να έχουν παράπονα από τα σφυρίγματα των διαιτητών. Ο Λεντέι είχε βρει ρυθμό από την περιφέρεια, καθώς με νέο τρίποντο έφερε το σκορ στα ίσα (19-19) στο 13’, ενώ ακολούθως κάρφωσε τη μπάλα στο καλάθι με επιβλητικό τρόπο, μπροστά στον Αντετοκούνμπο. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Τίμα, ο οποίος με πέντε σερί πόντους εκτόξευσε την διαφορά στο +6 (20-26) για τον Ολυμπιακό στο 15’. O Παππάς με πέντε σερί πόντους (25-26) έδωσε… ανάσα στους «πράσινους», με τους διαιτητές να χρεώνουν με τεχνική ποινή και τον Ντέιβιντ Μπλατ για διαμαρτυρία, καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν έντονα παράπονα από τους ρέφερι. Ο Αμερικανός κόουτς προχώρησε με πεντάδα τους Γκος, Παπανικολάου, Τίμα, Πρίντεζη και Μπόγρη, ο Παππάς βρήκε ξανά στόχο από τη περιφέρεια, με τον Βουγιούκα να επαναφέρει τους γηπεδούχους στο +5 (32-27). To τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε το «τριφύλλι» να προηγείται με 32-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με τους Τόμας-Λάνγκφορντ κατάφερε να εκτοξεύσει την διαφορά για πρώτη φορά στο ματς στο +10 (44-34) στο 23’. Ο Λεντέι κρατούσε όρθιο τον Ολυμπιακό στο ματς, καθώς με το τρίτο του τρίποντο στο ματς μείωσε σε 44-40. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Σπανούλης, ο οποίος πρώτα με ντράιβ και ακολούθως με τρίποντο, μείωσε σε 51-47 στο 27’, με τις δύο ομάδες να δίνουν μάχες σώμα με σώμα στο παρκέ. O Παπανικολάου ακολούθως μείωσε στον πόντο (51-50), αλλά οι φιλοξενούμενοι αναλωνόντουσαν σε λάθη, με αποτέλεσμα να σπαταλούν ευκαιρίες ώστε να περάσουν μπροστά στο σκορ, με το 55-51 να είναι το σκορ στο 30’.

Στη τελευταία περίοδο , ο Παναθηναϊκός πήγε ξανά στο +7 (58-51), αλλά ο Τίμα με τρίποντο μείωσε στον πόντο (58-57). To «τριφύλλι», όμως, πάντα ξέφευγε στο σκορ, φτάνοντας και πάλι στο +7 (66-59) στο 35’, ενώ ο Τόμας εκτόξευσε την διαφορά στο +9 (72-63) στο 37’. Ο Ολυμπιακός δεν έβγαζε τις απαραίτητες άμυνες, δεν είχε ενέργεια στην επίθεση, με το «τριφύλλι» να… καθαρίζει το ματς στο 39’, με τον Τόμας να εκτοξεύει την διαφορά στο +11 (76-65). Στο τέλος, οι "πράσινοι" έφτασαν στη νίκη με σκορ 79-70.

Ο κορυφαίος της αναμέτρησης

Ο Νίκος Παππάς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, ο οποίος και έκανε τη... ζημιά στους Πειραιώτες. Έδωσε μεγάλη επιθετική ώθηση στην ομάδα του, βάζοντας μεγάλα σουτ, τελειώνοντας το παιχνίδι έχοντας 24 πόντους (4/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα). Παράλληλα, μάζεψε 3 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ στους συμπαίκτες του, σε 20 λεπτά συμμετοχής. Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο Ζαλ Λεντέι, ο οποίος έπιασε υψηλή απόδοση στο σκοράρισμα, ολοκληρώνοντας τον αγώνα έχοντας 20 πόντους (4/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα). Άγγιξαν το νταμπλ-νταμπλ οι Γιώργος Πρίντεζης (11 πόντους, 9 ριμπάουντ) και Γιάνις Τίμα (10 πόντοι, 9 ριμπάουντ).

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Ο Ολυμπιακός ήταν κακός στις ελεύθερες βολές, καθώς σπατάλησε 11 από αυτές, μετρώντας στο παιχνίδι 16/27 (59%), αλλά στην ίδια κατάσταση ήταν και ο Παναθηναϊκός (10/22-45%). Οι Πειραιώτες σημείωσαν 22 πόντους σε καταστάσεις αιφνιδιασμού, αλλά έχασαν αρκετά σουτ κοντά στο καλάθι (15/37 δίποντα-40%). Οι "πράσινοι" είχαν θετικότατο πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (18/4) γεγονός που βοήθησε τους γηπεδούχους ώστε να ελέγξουν τον ρυθμό του παιχνιδιού.΄

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Ο Τίμα με τρίποντο μείωσε στον πόντο (58-57) στο 32', ο Ολυμπιακός έδειχνε έτοιμος για την μεγάλη ανατροπή, αλλά στη συνέχεια οι Πειραιώτες αναλώθηκαν σε λάθη, δεν έβγαλαν άμυνες και ξέμειναν από ενέργεια στην επίθεση, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ελέγξουν τον ρυθμό και να φτάσουν σχετικά εύκολα στο θετικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 32-29, 55-51, 79-70

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Παπαπέτρου 5 (1/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καλάθης 7 (2/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Λάσμε 4, Τόμας 10 (4/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Λάνγκφορντ 11 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 0/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 1, Γκιστ 9 (5 ριμπάουντ), Παππάς 24 (4/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 20:13), Βουγιούκας 2, Μήτογλου 2, Αντετοκούνμπο 4, Λεκαβίτσιους

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Πρίντεζης 11 (4/7 δίποντα, 3/10 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 33:54), Σπανούλης 9 (1/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7 ασίστ, 1/2 β, σε 24:37), Μιλουτίνοβ 6, Παπανικολάου 1, Γουίλιαμς-Γκος 9 (1), Βεζένκοβ, Μπόγρης 2, Μάντζαρης, Στρέλνιεκς 2, Τίμα 10 (1/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), ΛεΝτέι 20 (4/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3/3 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 24/42 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 10/22 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 11 επιθετικά), 18 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 4 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 15/37 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 16/27 βολές, 40 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 13 επιθετικά), 16 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 12 λάθη