Ήττα από Μ. Βρετανία (79-77) η Εθνική Γυναικών

Για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2019

Σε ένα παιχνίδι-θρίλερ η Εθνική Γυναικών έχασε στο Μάντσεστερ από τη Μ. Βρετανία με 79-77 για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2019. Η Εθνική έχασε με όσους πόντους είχε κερδίσει εδώ (έβαλε 3 βολές στο τέλος η Μάλτση) και διατηρεί έτσι ακόμη ελπίδες για την 1η θέση του ομίλου. Θα πρέπει να νικήσει την Τετάρτη στην Κοζάνη το Ισραήλ και η Μ. Βρετανία να χάσει εντός απ΄ την Πορτογαλία, η οποία έκανε την έκπληξη σήμερα και κέρδισε το Ισραήλ με 75-72. Η ελληνική ομάδα λογικά περνάει ως καλύτερη δεύτερη, αν και όλα είναι ανοιχτά.

Τα δεκάλεπτα: 16-8, 39-25, 61-58, 79-77.

Μ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Μπουσέτα): Φαγκμπένλε 4 (10ρ), Λίνταμ 21 (5ασ), Σάμιουελσον 14, Στιούαρτ 1, Βάντεργουολ 6, Κόλινς, Χάντι 14, Τζόουνς 16, Πρέσλεϊ, Σίμπσον 3.

ΕΛΛΑΔΑ (Κεραμιδάς): Γέμελος 4, Καλτσίδου 21 (3ασ), Μάλτση 19, Σπανού 4 (5ρ), Σπυριδοπούλου 15, Χριστινάκη 4, Κοσμά, Λύμουρα, Νικολοπούλου, Παυλοπούλου 6, Σωτηρίου 4, Σταμάτη.

Η βαθμολογία του ομίλου: Μ. Βρετανία 9, Ελλάδα 8, Ισραήλ 7, Πορτογαλία 6. Η τελευταία αγωνιστική (21/11): Ελλάδα – Ισραήλ, Μ. Βρετανία – Πορτογαλία.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης ο ομοσπονδιακός τεχνικός Κώστας Κεραμιδάς ανέφερε: «Το παιχνίδι για μας χάθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Δεν τα πήγαμε καθόλου καλά στην επίθεση και στην άμυνα ήμασταν εκτός πλάνου. Στο δεύτερο ημίχρονο εμφανίστηκε η γνωστή Εθνική. Πιέσαμε στην άμυνα, ανατρέψαμε τη διαφορά, πήγαμε το ματς ως το τέλος και το χάσαμε στις λεπτομέρειες».