Μαρούσι - Καρδίτσα 91-70: Πρώτη νίκη των «κιτρινόμαυρων» στα πλέι άουτ (highlights)

Το Μαρούσι καλύτερο επικράτησε της Καρδίτσας με 91-70

Ανώτερο το Μαρούσι κέρδισε στον Άγιο Θωμά 91-70 την Καρδίτσα και πέτυχε την πρώτη του νίκη στα πλέι άουτ της Basket League. Οι «κιτρινόμαυροι» διατηρούν ελπίδες για την 2η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ. Τζούστον (17π.,), Ραντούλιτσα (17π.) και Γιαννόπουλος (17π.) οδήγησαν επιθετικά το Μαρούσι. Για την Καρδίτσα πρώτος σκόρερ ο Μακ (13π.).

Το Μαρούσι μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 8-0. Η Καρδίτσα είχε πρόβλημα στο σκοράρισμα και οι γηπεδούχοι πήγαν στο 21-10. Η α’ περίοδος έληξε με τους «κιτρινόμαυρους» στο +10 (24-14). Το Μαρούσι πήγε σε νταμπλ-σκορ στο ξεκίνημα της β’ περιόδου (32-16). Το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα του Βετούλα να προηγείται με 43-31. Ραντούλιτσα (15π.) και Στασινός (10π.) πρώτοι σκόρερ για το Μαρούσι. Απ’ την Καρδίτσα 8π. είχε ο Σάιμπερτ.

Οι Θεσσαλοί έβγαλαν αντίδραση στην επανάληψη και πλησίασαν σε 47-43. Το Μαρούσι ένιωσε για πρώτη φορά την πίεση της Καρδίτσας. Κράτησε όμως τη συγκέντρωσή του και στο 30’ ήταν μπροστά με 65-57. Οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι για τη νίκη και έκαναν το 76-66 στο 35’. O Γούνταρντ με τρίποντο ανέβασε κι άλλο τη διαφορά (81-68). Η Καρδίτσα …παρέδωσε πνεύμα και το Μαρούσι έφτασε στην επικράτηση με 91-70.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 43-31, 65-57, 91-70

ΜΑΡΟΥΣΙ (Βετούλας): Χιλ 2, Στασινός 10 (5ασ.), Τζούστον 17 (7ρ.), Ραντούλιτσα 17, Γιαννόπουλος 17, Μπρίσκοου 8, Νικολαΐδης 5, Ιορδάνου 7, Γούνταρντ 8.

Ομαδικά στατιστικά: 26/44 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 12/14 βολές, 42 ριμπάουντ (28-14), 16 ασίστ, 16 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπιουκάναν 12, Μενέγκα 11, Καμπερίδης, ΜακΚάλουμ 6, Μακ 13 (7ρ.), Καπετάκης, Δίπλαρος 11 (5ασ.), Χρηστίδης, Τσούκας, Σάιμπερτ 11, Γιάνκοβιτς 6.

Ομαδικά στατιστικά: 22/40 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 8/15 βολές, 32 ριμπάουντ (17-15), 12 ασίστ, 15 λάθη, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα