Άρης-Ολυμπιακός 64-68: Με 4Χ4 στη Μόσχα

Ένα καλό ημίχρονο ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό ο οποίος πέρασε αλώβητος από τη Θεσσαλονίκη με 68-64 επί του Άρη.

Ο Ολυμπιακός πέρασε «αλώβητος» από το Αλεξάνδρειο, νικώντας με 68-64 τον «μαχητικό» Άρη. Έτσι η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έκανε το 4X4 στην Basket League και πάει με την ψυχολογία στα ύψη για να αντιμετωπίσει εκτός έδρας την ΤΣΣΚΑ Μόσχας για την πέμπτη αγωνιστική της regular season στη EuroLeague.

Το παιχνίδι

Οι Πειραιώτες κυριάρχησαν από το ξεκίνημα του αγώνα, εκμεταλλευόμενοι τα εύκολα λάθη των παικτών του Άρη. Ο Σπανούλης τιμώρησε αυτά τα λάθη και με 7 προσωπικούς πόντους έδωσε στον Ολυμπιακό προβάδισμα με 15-2 (4’) και 21-6 (6’).
Ο Βαγγέλης Αγγέλου σπατάλησε δύο τάιμ άουτ για να βάλει τις φωνές στους παίκτες του, είχε φραστικό επεισόδιο με τον Δημήτρη Βεργίνη, αλλά οι κίτρινοι δεν μπόρεσαν αντιδράσουν απέναντι σε έναν σαφώς πολύ πιο ποιοτικό Ολυμπιακό, που ξέφυγε με 25-9 στο 9’ πριν το δεκάλεπτο κλείσει στο 25-12.

Στο 11’ το σκορ έγινε 17-25, αλλά ο Ολυμπιακός παρότι δεν προστάτευσε τη μπάλα όπως στην πρώτη περίοδο, είχε μεγάλη διαφορά ποιότητας από τον Άρη και με επιθετικό πλουραλισμό κράτησε το προβάδισμα πάνω από τους 10 πόντους. Στο 14’ το σκορ ήταν 19-33 και στο τέλος του ημιχρόνου οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 44-28.

Ο Ολυμπιακός εξακολούθησε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, παρότι δεν μπόρεσε να βρει τρόπο να σταματήσει στο τρίτο δεκάλεπτο τον Λάκι Τζόουνς. Ο Αμερικανός είχε 5/6 τρίποντα σε αυτό το διάστημα και με 23 πόντους προσπάθησε να κρατήσει τον Άρη μέσα στο παιχνίδι. Το 28-46 στο 21’ έγινε 40-48 στο 24’ και 44-53 στο 28’, όμως ο Ολυμπιακός ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ και δεν απειλήθηκε ουσιαστικά, διότι οι κίτρινοι πέραν του Τζόουνς δεν είχαν άλλες λύσεις επιθετικά.

Ο «δαφνοστεφανωμένος» έπαιξε με τη φωτιά, έδωσε δικαιώματα, ο Άρης μείωσε στους 7 πόντους (53-60 στο 33’). Οι κίτρινοι είχαν ευκαιρίες να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο, αλλά τις σπατάλησαν με Μποχωρίδη και Τζόουνς. Το σκορ στο 35’ ήταν 53-63 και στο επόμενο λεπτό ο Φλιώνης κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από το οποίο ο Άρης πήρε μόλις δύο βολές, μειώνοντας σε 55-63.

Με τρίποντο του Κάιζερ και σουτ από μέση απόσταση του Χάρις ο Άρης έριξε τη διαφορά στους 5 πόντους (60-65, 2:47 πριν το τέλος), αλλά ο Μάντζαρης με 1/2 βολές (2:07) έγραψε το 60-66. Ο Μπελ με διπλή προσπάθεια μείωσε σε 62-66 και οι κίτρινοι διεκδικούσαν το ματς ενώ απέμεναν 1:44 για το τέλος.

Ο Σπανούλης πήρε την επίθεση όπως ήταν λογικό και ευστόχησε για να κάνει το 62-68 (1:26), αλλά η απάντηση από τον Άρη ήταν άμεση και ήρθε από τον Φλιώνη, που έγραψε το 64-68 (1:09).

Οι κίτρινοι έπαιξαν πολύ καλή άμυνα στην επαναφορά του Ολυμπιακού (μετά από τάιμ άουτ…) οδηγώντας σε λάθος τον Τουπάν, αλλά ο Τζόουνς (46’’) και ο Φλιώνης (11’’) ήταν άστοχοι σε λέι απ και τρίποντο και έτσι ο Ολυμπιακός δεν… κάηκε παρότι έπαιξε με τη φωτιά.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 28-44, 47-56, 64-68.

ΑΡΗΣ (10/18β., 15/43δπ., 8/24τρ., 36ρ., 11ασ., 8λ., 8κλ., 2κοψ.): Μποχωρίδης 9 (2/3β., 2/7δπ., 1/3τρ., 3ρ.), ΜακΓκι 4 (6ρ., 3ασ.), Μπελ 4 (2ρ., 2ασ.), Χάρις 2 (3ρ.), Σλαφτσάκης, Βεργίνης, Φλιώνης 7 (1/3β., 3/5δπ., 0/2τρ., 2ασ., 3κλ.), Χρηστίδης, Τζόουνς 25 (5/6β., 1/4δπ., 6/11τρ., 4ρ.), Κάιζερ 6 (6ρ., 2κοψ.), Αγγέλου.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (10/15β., 23/40δπ., 4/22τρ., 45ρ., 17ασ., 13λ., 3κλ, 2κοψ.): Βεζένκοφ 7 (8ρ.), Σπανούλης 11 (4/7δπ., 1/5τρ., 6ρ., 5ασ.), Μιλουτίνοφ 4, Παπανικολάου 7 (4ρ.), Γκος 8 (4/7δπ., 4ασ.), Πρίντεζης 11 (3/4β., 4/7δπ., 6ρ.), Μπόγρης, Μάντζαρης 4, Τουπάν 3 (1), Τίμα 3, Λεντέι 10 (6ρ.).