Basket League: Στη Ρόδο ο Παναθηναϊκός, «μάχη» στην Πάτρα

Δύο αγώνες θα διεξαχθούν στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής της Basket League.

Ο πρώτος χρονικά αγώνας θα γίνει στη Ρόδο (17:15) όπου ο Κολοσσός θα υποδεχτεί τον Παναθηναϊκό. Οι «θαλασσί» έχουν ρεκόρ 3-4 προερχόμενοι από την εντός έδρας επικράτηση επί της Καρδίτσας αλλά χωρίς να έχουν καταφέρει ακόμη να σημειώσουν δύο συνεχόμενες νίκες ως τώρα στη σεζόν. Στη Ρόδο έχουν δύο νίκες (Περιστέρι και Καρδίτσα) και δύο ήττες (Ολυμπιακός και Άρης). Ο Κολοσσός έχει ήδη φτάσει έτσι τον αριθμό των εντός έδρας ηττών που είχε στην κανονική περίοδο του περσινού πρωταθλήματος (9-2).

Ο «πράσινοι» από την πλευρά τους έμειναν όρθιοι στο ντέρμπι με την ΑΕΚ και διατήρησαν το αήττητο τους αφού βρίσκονται στο 7-0. Είναι η 12η φορά στα 32 χρόνια της Basket League που ο Παναθηναϊκός μετράει μόνο νίκες σε αυτό το σημείο του πρωταθλήματος. Η τελευταία φορά που έγινε αυτό ήταν η περίοδος 2020-21 αφού το 2021-22 είχε ρεκόρ 6-1 και το 2022-23 είχε ρεκόρ 5-2.

Ο Απόλλων στις 20:15 θα υποδεχτεί το Μαρούσι. Η ομάδα της Πάτρας μετά την επικράτηση της πρεμιέρας επί της Καρδίτσας, αγνοεί τη νίκη, μετρώντας έξι διαδοχικές ήττες. Ο Απόλλων έχει την τρίτη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας (88,57) όμως το βασικό του πρόβλημα είναι επιθετικό. Έχει τη χαμηλότερη παραγωγικότητα της κατηγορίας (66,14) αφού έμεινε κάτω από τους 70 στα τέσσερα από τα επτά παιχνίδια του, χωρίς να ξεπεράσει τους 72 σε κάποιο από αυτά (με την Καρδίτσα).

Το Μαρούσι προέρχεται από την εντός έδρας ήττα από τον Ολυμπιακό και βρίσκεται το 2-5, μία νίκη πάνω από τον σημερινό αντίπαλο του. Μακριά από την έδρα του έχασε από τον Παναθηναϊκό και τον Προμηθέα, αλλά πέρασε από το γήπεδο του Λαυρίου. Έχει την 6η καλύτερη επίθεση (83,14) αλλά και τη χειρότερη άμυνα (94,71). Έχει δεχτεί άλλωστε τρεις «100άρες» (Προμηθέας, Περιστέρι, Ολυμπιακός) και δεν κράτησε κανέναν αντίπαλο του κάτω από τους 80.