Παναθηναϊκός: Ιστορικό ρεκόρ με 4 πόντους για πάνω από 14 λεπτά

'Επαθε... Μονακό απέναντι στον Ολυμπιακό ο Παναθηναϊκός. Έμειναν χωρίς πόντο για περισσότερο από 14 λεπτά. Μόλις 4 στην 1η και άλλους 7 στην 2η οι «πράσινοι» του Κώστα Σλούκα.

Ο Ολυμπιακός ήταν ο κυρίαρχος στο α’ μέρος του τελικού του Super Cup, με τον Παναθηναϊκό να μη μπορεί να σκοράρει!

Ο Κώστας Σλούκας, με το πρώτο του καλάθι απέναντι στον Ολυμπιακό, διαμόρφωσε το 5-4 στα 7:14 για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Έκτοτε ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να ξαναβρεί σκορ για πάνω από μια περίοδο!

Ξανά ο Σλούκας ήταν εκείνος που έκοψε τον γόρδιο δεσμό, ευστοχώντας σε τρεις βολές στα 2:55 πριν το... ημίχρονο, κάτι που σημαίνει ότι ο Παναθηναϊκός δεν σκόραρε για 14:20!

Για να βρούμε μάλιστα το επόμενο εντός παιδιάς καλάθι του Παναθηναϊκού πρέπει να πάμε ακόμα πιο πέρα, με τον Αντετοκούνμπο να σκοράρει από κοντά στα 51'' για το ημίχρονο, κάτι που σημαίνει ότι ο Ολυμπιακός δεν άφησε τον αντίπαλό του να σκοράρει για 17' λεπτά!