Προμηθέας - Παναθηναϊκός 44-75: Πλήρωσαν τα σπασμένα οι Πατρινοί (highlights)

Ο Παναθηναϊκός ...ξέσπασε στον Προμηθέα (75-44) λίγο μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό

Ο Παναθηναϊκός, λίγες μέρες μετά την ήττα στο ΟΑΚΑ από τον Ολυμπιακό, νίκησε για το πρωτάθλημα στην Πάτρα τον Προμηθέα με 75-44 σε εξ αναβολής αναμέτρηση. Πρώτοι σκόρερ του ΠΑΟ οι Γ. Καλαϊτζάκης (16π.), Παπαγιάννης (10π.) και Ουίλιαμς (10π.). Για τον Προμηθέα μοναδικός διψήφιος ήταν ο Κουλμπόκα (16π.).

Παρά τις αποδοκιμασίες από τον κόσμο του Παναθηναϊκού που βρέθηκε στο γήπεδο, οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι (4-12) και έκλεισαν το α’ δεκάλεπτο προηγούμενοι με 25-8. Ο Προμηθέας ήταν κακός και η διαφορά ανέβηκε στη β’ περίοδο (13-38). Σκορ ημιχρόνου 25-46.

Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος και στην επανάληψη, φτάνοντας στο 28-57. Στο 30’ ο ΠΑΟ ήταν μπροστά με 65-40.

Στον εναπομείναντα χρόνο δεν άλλαξε κάτι και οι «πράσινοι» πήραν τη νίκη με 75-44.

Τα δεκάλεπτα της αναμέτρησης: 8-25, 25-46, 40-65, 44-75