Νίκησε την Μπουγιουκσεχίρ στα «αποκαλυπτήρια» του ο Άρης

Οι «κιτρινόμαυροι» νίκησαν με 76-68 στην παράταση (63-63) την Μπουγιουκσεχίρ, στο φιλικό πυ διεξήχθη στο Αλεξάνδρειο.

Eurokinissi

Με κορυφαίο τον Γκάρι Μπέλ, το σύνολο του Βαγγέλη Αγγέλου επικράτησε με 73-68 στην παράταση επί της «σκληροτράχηλης» τούρκικης ομάδας. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν με 22-12 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι «πάτησαν το γκάζι» στο δεύτερο δεκάλεπτο και έφεραν «τούμπα» το παιχνίδι μέχρι να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (36-38).

Στην επανάληψη η Μπουγιουκσεχίρ συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, παίρνοντας προβάδισμα με 10 πόντους. Παρόλα αυτά ο Άρης κατάφερε να επανέλθει στα τελευταία λεπτά του τέταρτου δεκάλεπτου, με το ματς να πηγαίνει στην παράταση. Εκεί η ελληνική ομάδα είχε περισσότερες αντοχές και κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 22-12, 36-38, 46-56, 63-63 (κ.α.), 73-68.

Άρης (Αγγέλου): Τζόουνς 14 (1), Κάιζερ, Βεργίνης, Μποχωρίδης 8, Φλιώνης 2, Μπελ 17 (4), Νταλό 9 (1), Χρηστίδης 3, Σλαφτσάκης 2, ΜακΓκι 5, Χάρις 2, Αγγέλου 11 (3).

Μπουγιουκσεχίρ (Γιαβούζ): Γκοντούρ 2, Γκιαγκμούρ 15 (3), Κούλιγκ 16 (2), Τσεβίκ, Καβακλίογλου 3, Τεκίν 14, Τουναλί 4, Καρλί, Μπουγιουκμπαϊράκ 2, Μπάμπιτς 9 (2), Τόμπσον 3.