Ο Παναθηναϊκός λύγισε στην παράταση το Λαύριο

Με τον Κιθ Λάνγκφορντ να σημειώσει 22 πόντους και τον Ντεσόν Τόμας 15, ο Παναθηναϊκός νίκησε στην παράταση το Λαύριο με 84-77.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επιβλήθηκε με 84-77 του Λαυρίου στην παράταση σε φιλική αναμέτρηση προπονητικού χαρακτήρα που έλαβε χώρα στο ΟΑΚΑ το απόγευμα του Σαββάτου.

Για το "τριφύλλι" δεν αγωνίστηκαν οι Έλληνες διεθνείς (Καλάθης, Παπαπέτρου, Μήτογλου, Παπαγιάννης και Αντετοκούνμπο) καθώς και ο Λούκας Λεκαβίτσιους λόγω υποχρεώσεων με την Εθνική Ομάδα της Λιθουανίας.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (11-11 στο 5'). Το Λαύριο προηγήθηκε με 17-13 στο 7', αλλά το φινάλε του δεκαλέπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ μπροστά στο σκορ με 23-20.

Οι "πράσινοι" διατηρούσαν ένα ελαφρύ προβάδισμα μέχρι τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου (28-25 στο 15'), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 38-36 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο 25' το Λαύριο ξέφυγε με 47-42 και κατάφερε να κλείσει την τρίτη περίοδο προηγούμενο με 60-56. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο αγώνας ήταν ντέρμπι και έτσι το φινάλε του βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (72-72), με αποτελεσμα να υπαρξει παράταση. Εκεί ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν πιο ψύχραιμος και έφτασε στη νίκη με 84-77.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 38-36, 56-60, 72-72(κ.δ.), 84-77

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Τσάβι Πασκουάλ): Λάνγκφορντ 22, Τόμας 15(1), Λοτζέσκι 14(2), Γκιστ 10, Παππάς 8(1), Σακελλαρίου 6(2), Λάσμε 6, Καλαϊτζάκης 2, Παπαντωνίου 1, Βουγιούκας.

Λαύριο (Χρήστος Σερέλης): Νίξον 4, Λαμπ 13(2), Χαραλαμπόπουλος 9(2), Κουζέλογλου 11, Κακλαμανάκης 10, Λούντζης 11(2), Μέλσον 7(1), Μαστρογιαννόπουλος, Ντιάσε 11, Ερμείδης, Γκαβασιάδης 1.