Λαύριο – ΠΑΟΚ 70-75: Ο Ράιλι «μίλησε» στο τέλος! (highlights)

Με τον Τζέιλεν Ράιλι να βάζει κρίσιμα τρίποντα στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 75-70 μέσα στο Λαύριο και έφτασε τις δύο νίκες στην Basket League

O ΠΑΟΚ συνεχίζει στο δρόμο των επιτυχιών, καθώς πέρασε νικηφόρα από τη Λαυρωτική επικρατώντας με 75-70 του Λαυρίου φτάνοντας στη δεύτερη νίκη του στην Basket League.

«Παίκτης κλειδί» για τη νίκη των Θεσσαλονικέων ήταν ο Τζέιλεν Ράιλι, ο οποίος με δύο τρίποντα στο τελευταίο λεπτό «καθάρισε» το ματς.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι έχοντας τους Ρένφρο και Φράνκε σε καλή βραδιά και εκμεταλλευόμενος την κακή εικόνα των γηπεδούχων προηγήθηκε με 8 πόντους διαφορά (22-30 στο 12’).

Οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν το προβάδισμα και στη συνέχεια (33-40), αλλά το Λαύριο επέστρεψε στο παρκέ μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου (35-40) και με πολύ δυνατή άμυνα περιόρισαν το ρυθμό των αντιπάλων τους.

Με τον Γερομιχαλό να βάζει μεγάλα σουτ οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 51-47 στο 25’ και το ματς έγινε ντέρμπι!

Στο τέλος όμως «μίλησε» ο παίκτης που είχε… προβληματίσει περισσότερο με την απόδοσή του τον Άρη Λυκογιάννη, ο Τζέιλεν Ράιλι.

Ο Αμερικανός, που είχε 0/6 τρίποντα και 0/3 δίποντα μέχρι τότε με το σκορ 67-67 στο 1.17’’ ευστόχησε σε δύο τρίποντα διαμορφώνοντας το 67-73!

Ο Φλαγκ μείωσε σε 70-73 στα 43’’, αλλά το Λαύριο έχασε τα ριμπάουντ με τον ΠΑΟΚ να ανανεώνει τις επιθέσεις του και να φτάνει στην επικράτηση με το τελικό 70-75.
Τα δεκάλεπτα: 20-26, 35-40, 56-56, 70-75
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Φλαγκ 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κόουλ 14 (0/4 τρίποντα), Αλ. Νικολαΐδης 11 (1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Ντέιβις 11 (1), Κουάθ 3 (6 ριμπάουντ), Ντούραμ 5 (0/4 σουτ, 5/6 βολές), Πιλάβιος, Ζάρας 5 (1), Γερομιχαλός 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 18/37 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 16/18 βολές, 32 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 8 επιθετικά), 12 ασίστ, 10 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 18 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 λάθη), Ράιλι 10 (0/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ, 3 λάθη), Μαργαρίτης 8 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαλούστρος 13 (3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρένφρο 11 (5/5 δίποντα, 1/4 βολές, 12 ριμπάουντ), Ντάρκο - Κέλι 2 (0/3 τρίποντα), Τσιακμάς, Χαντς 8 (0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πόλι 2, Σλαφτσάκης 3, Καμπερίδης (0/3 σουτ, 3 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 21/35 δίποντα, 7/30 τρίποντα, 12/15 βολές, 41 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 14 επιθετικά), 15 ασίστ, 11 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ.