Στην έκτη θέση τερμάτισε η Εθνική Παίδων

Η Εθνική Παίδων γνώρισε την ήττα από την οικοδέσποινα Σερβία με 81-68 και πήρε την έκτη θέση στο Eurobasket U16.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αποχαιρέτησε το EuroBasket U16 του Νόβι Σαντ τερματίζοντας στην έκτη θέση καθώς γνώρισε την ήττα από την Σερβία με 81-68.

Οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου δεν μπόρεσαν να περιορίσουν τους ψηλούς των Σέρβων οι οποίοι κυριάρχησαν κάτω από την ρακέτα. Ο ομοσπονδιακός μας προπονητής προσπάθησε με άμυνα man to man και ζώνη να περιορίσει τον αντίπαλο αλλά δεν τα κατάφερε. Οι παίκτες της Σερβίας πήραν γρήγορα διψήφια διαφορά που κράτησαν έως το πρώτο ημίχρονο.

Στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο η κυριαρχία της Σερβίας συνεχίστηκε κρατώντας σε υψηλά επίπεδα την διαφορά.

Η «γαλανόλευκη» ολοκλήρωσε την παρουσία της με τρεις νίκες(Γερμανία,Εσθονία,Λετονία) και τέσσερις ήττες(Κροατία,Ισπανία,Τουρκία,Σερβία) ενώ αξίζει να σημειωθεί πως το ζευγάρι του τελικού Τουρκία-Κροατία βρισκόταν στον όμιλο της Ελλάδας,ενδεικτικό του δύσκολου έργου που είχαν οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 44-32, 62-45, 81-68.

ΣΕΡΒΙΑ (Βουκόιτσιτς): Άντριτς 9, Παβίτσεβιτς, Σκόμπαλι 18 (7/9 σουτ, 7 ριμπάουντ), Στεφάνοβιτς 11 (2/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Τάρλατς 2, Άγκοτς 11 (4 ασίστ), Ίβκοβιτς 6, Γιοκσίμοβιτς 4, Μανόιλοβιτς 4 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μούσικιτς 6, Παούνοβιτς 7 (1/5 τρίποντα), Σβετοζάρεβιτς 3 (1).

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαδόπουλος): Φιλίππου 6 (6 ριμπάουντ), Κολοβέρος 5 (1/8 σουτ, 3/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα), Νικολαΐδης 9 (1/6 σουτ, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπασάβογλου 14 (2), Τσάμης 7 (6 ριμπάουντ), Φίλιος, Καλόγηρος 13 (5/12 σουτ, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Καραμανλής, Πράπας 4 (1/9 σουτ, 5 ριμπάουντ), Τόλιας 2 (1/5 σουτ), Βησσαρίου 8.