Παναθηναϊκός – Λάρισα 89-43: Ο ΠΑΟ αντίπαλος του Ολυμπιακού στους τελικούς της Basket League (hls)

Ο Παναθηναϊκός συνέτριψε 89-43 τη Λάρισα στο κλειστό του ΟΑΚΑ και με 3-2 νίκες προκρίθηκε στους τελικούς της Basket League όπου και θα αναμετρηθεί με τον Ολυμπιακό. Ο Κυπελλούχος Ελλάδας έχει το πλεονέκτημα έδρας. Πήγε και έφυγε από το ΟΑΚΑ ο Γιαννακόπουλος.

Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στη Λάρισα. Από την αρχή του αγώνα, με δυνατή άμυνα και ευστοχία στα τρίποντα πήρε μια διαφορά ασφαλείας (12-2) με Παπαπέτρου, Παπαγιάννη να ξεκινούν…ζεστοί ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με μεγάλη διαφορά (28-12), έχοντας 6/8 τρίποντα (τρία ο Οκάρο Ουάιτ), τη στιγμή που η Λάρισα είχε 2/10 τρίποντα.

Οι Θεσσαλοί δεν είχαν ενέργεια, δεν μπορούσαν να περάσουν τη μπάλα στους ψηλούς, σούταραν ασταμάτητα από μακριά χωρίς να είναι εύστοχοι και έτσι δεν μπορούσαν να απειλήσουν τον Παναθηναϊκό.

Οι «πράσινοι» με περισσότερες λύσεις, ήταν αποφασισμένοι και το πιο σημαντικό ήταν πως δεν επέτρεψαν στην ομάδα της Λάρισας να πιστέψει πως μπορεί να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Η άμυνα του ΠΑΟ συνέχισε να είναι δυνατή, η Λάρισα δεν είχε λύσεις και έτσι η διαφορά πήγε στο +23 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (46-23, νταμπλ σκορ) με τον ΠΑΟ να έχει 10/20 δίποντα, 5/18 τρίποντα. Η Λάρισα είχε 7/17 δίποντα και 3/15 (!) τρίποντα.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο. Όχι πως η Λάρισα θα μπορούσε να κάνει την ανατροπή, αλλά ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και η διαφορά πήγε στους 30 πόντους (63-33, 65-35), τρία λεπτά πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου ενώ με τρίποντα των Μέικον, Ουάιτ πήγε και στο +36 (71-35) και με καλάθι του πρώτου έκλεισε το δεκάλεπτο στο +38 (73-35), σε μια περίοδο όπου υπήρξε ένταση με τον Μούντι.

Ο Παναθηναϊκός αν και η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη, πάλευε σαν να έπαιζε τελευταία άμυνα σε τελικό…NBA, ο κόσμος ήταν στα…κάγκελα και ζητούσε καλάθια για να ανέβει ακόμη περισσότερο η διαφορά. Βέβαια εδώ πρέπει να σημειώσουμε πως ακόμη στο +46 (81-35) στην τελευταία περίοδο, όπου τα πάντα είχαν κριθεί, υπήρξε οπαδός του ΠΑΟ που έκανε χρήση λέιζερ σε βολή του Καράμπελα!

Ο Παναθηναϊκός ύστερα από μια δύσκολη σειρά, κατάφερε στο τέλος να πάρει μια άνετη νίκη (89-43) στον πέμπτο αγώνα και να περάσει στους τελικούς όπου περιμένει ο Ολυμπιακός. Η Λάρισα έφτασε μέχρι το 2-2 αλλά όταν βρέθηκε απόψε πίσω από την πρώτη περίοδο ήταν πάρα πολύ δύσκολο να επιστρέψει και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

Σαφώς και η ήττα με 89-43 από τον Παναθηναϊκό δεν μπορεί να...γκρεμίσει την εξαιρετική πορεία της ομάδας της Λάρισας.

Οι Οκάρο Ουάιτ (17π.) και Νεμάνια Νέντοβιτς (16π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους «πράσινους», ενώ ακολούθησαν οι Μέικον (14π.) και Παπαπέτρου (11π.) και Παπαγιάννης (10π., 10ριμπ.)

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 46-23, 73-35, 89-43.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Σίβα (0/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παπαγιάννης 10 (10 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 11 (1/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Γουάιτ 17 (2/2 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 16 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μέικον 14 (4/6 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 λάθη), Μποχωρίδης 2, Κασελάκης, Χουγκάζ, Έβανς 6 (3/3 δίποντα), Μαντζούκας 5 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 8 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 λάθη).

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Κρουμπάλι 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καράμπελας (0/7 σουτ, 1 ασίστ, 2 λάθη), Μπερζίνς 2, Μάριτς 4 (2/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Μούντι 6 (2/8 σουτ), Χάντσον 2 (1/6 σουτ), Τσαϊρέλης 4, Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Ζάρας 10 (2), Παπαντωνίου 4.

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 22/37 δίποντα, 14/28 τρίποντα, 3/5 βολές, 49 ριμπάουντ (35 αμυντικά + 14 επιθετικά), 24 ασίστ, 15 λάθη, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Λάρισα: 11/36 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 3/5 βολές, 25 ριμπάουντ (15 αμυντικά + 10 επιθετικά), 11 ασίστ, 14 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ.