Α2 μπάσκετ: Το Ψυχικό 80-52 τον Τρίτωνα και κέρδισε την άνοδο στη Basket League! (vids, pics)

Το Ψυχικό παθιασμένο νίκησε 80-52 τον Τρίτωνα με και κάνοντας το 3-2 στους τελικούς των πλέι οφ της Α2, πήρε το δεύτερο «εισιτήριο» ανόδου για τη Basket League

Στη …μητέρα των μαχών στους τελικούς των πλέι οφ της Α2, το Ψυχικό ήταν ανώτερο και κερδίζοντας στο σπίτι του 80-52 τον Τρίτωνα, έκανε το 3-2 και πανηγύρισε την άνοδο στην Α1! Το πρώτο «εισιτήριο» θυμίζουμε ως πρωταθλήτρια της κανονικής περιόδου είχε πάρει η Καρδίτσα.

Στο φιλμ της αναμέτρησης, μετά τα αναγνωριστικά πρώτα λεπτά, το Ψυχικό μπόρεσε να ξεφύγει, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +12 (22-10). Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο παθιασμένοι και πάρα πολύ δυνατοί κάτω απ΄ το καλάθι. Οι παίκτες του Τρίτωνα ήταν άστοχοι. Ο Θεοδώρου με τρίποντο έκανε το 22-13 στο ξεκίνημα της β’ περιόδου, αλλά το Ψυχικό διατήρησε τον έλεγχο και αποσπάστηκε με 16 πόντους στο 15' (33-17). Το σκορ πήγε στο 40-24 λίγο αργότερα. Το ημίχρονο έληξε με 40-26. Ο Αθανασούλας είχε 9 πόντους για τους «σκίουρους», ενώ απ΄ τον Τρίτωνα 6 ο Δημάκος. Τα ριμπάουντ 26-19 υπέρ των γηπεδούχων. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/13 τρίποντα.

Η ομάδα των Σεπολίων μείωσε σε 42-32 στις αρχές της επανάληψης, αλλά με δυο τρίποντα από τον Μαλέλη το Ψυχικό ξέφυγε εκ νέου (48-32). Ο Τρίτων δεν μπορούσε να συνδεθεί με το καλάθι και οι γηπεδούχοι έκαναν το 64-34 με το τέλος της γ’ περιόδου!

Οι φιλοξενούμενοι θα έπρεπε να κάνουν την ανατροπή του αιώνα. Μείωσαν σε 68-43 στο 35’ και λίγο αργότερα σε 68-45, όμως ο Πολυτάρχου με τρίποντο έκανε το 71-45 και η άνοδος δεν χανόταν για το Ψυχικό! Τελικό σκορ 80-52!

Διαιτητές: Τσαρούχα-Κάρδαρης-Κατραχούρας (Ελευθεριάδης Γ.)

Δεκάλεπτα: 22-10, 40-26, 64-34, 80-52

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 6 (2τρ., 7ασ.), Γιαννόπουλος 3 (1), Κουφόπουλος 4, Παπανικολάου 10 (13ρ., 4ασ.), Πολυτάρχου 11 (2τρ., 5ασ.), Μαλέλης 11 (3), Μαρίνος, Ρίκετς 2, Αθανασούλας 17 (4τρ., 7ρ.), Αναγνωστόπουλος 2, Ματαλιωτάκης 9, Ιορδάνου 5 (1τρ., 10ρ.).

Τρίτων (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 6 (2), Μανοΐλοβιτς 17 (1), Θεοδώρου 4 (1), Αντωνάκης 2 (7ρ., 4ασ., 3κοψ.), Μάντζαρης 7 (1), Παπαδημητρίου 5 (1), Γκίκας, Δρίτσας, Μελισσαράτος 5 (1τρ., 7ρ.), Δημάκος 6 (7ρ.).