Τρίτωνας - Ψυχικό 94-58: Η άνοδος θα παιχτεί στο Ψυχικό!

Ο Τρίτωνας διέλυσε το Ψυχικό με 94-58 και ισοφάρισε τη σειρά των μπαράζ της Α2 Ανδρών σε 2-2, μένοντας ζωντανός για άνοδο στην Basket League.

Σε ένα παιχνίδι ζωής ή θανάτου ο Τρίτωνας απέδειξε ότι είναι δύσκολος αντίπαλος, σκορπίζοντας το Ψυχικό με 94-58 στο κλειστό του Στρέφη, κάνοντας το 2-2 στη σειρά των μπαράζ της Α2 Ανδρών.

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν με την πλάτη στον τοίχο, μετά το 1-0 των αντιπάλων τους με καλάθι του Κουκά στα 4" πριν το τέλος και κατόρθωσαν να στείλουν την σειρά σε τρίτο ματς, το οποίο θα διεξαχθεί την Τετάρτη, 1 Ιουνίου (17:00) στην έδρα του Ψυχικού.

Ο Τρίτωνας από νωρίς εξασφάλισε μία διαφορά 10 πόντων, με το Ψυχικό να προσπαθεί να μείνει κοντά στο σκορ. Ωστόσο, το +20 του πρώτου ημιχρόνου για την ομάδα του Τρίτωνα ήταν αρκετό για να πάρει τη νίκη, αφού και στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα ήταν η ίδια.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Δημάκος με 22 πόντους, ενώ οι Παπαδημητρίου και Μάντζαρης είχαν από 14. Για το Ψυχικό μοναδικός διασωθείς ήταν ο Πολυτάρχου με 14 πόντους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσολάκος, Μαγκλογιάννης, Θεοδωρόπουλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-11, 46-26, 73-41, 94-58

ΤΡΙΤΩΝΑΣ: Καραμαλέγκος 4, Μανόιλοβιτς 8 (10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Θεοδώρου 8 (2/3 τρίποντα), Αντωνάκης 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Οικονομόπουλος, Μάντζαρης 14 (3/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Παπαδημητρίου 14 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκίκας, Δρίτσας 6 (2), Σαρλής, Μελισσαράτος 13 (5/6 δίποντα, 6 ασίστ), Δημάκος 22 (2/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 5 ασίστ).

ΨΥΧΙΚΟ: Κουκάς 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Κουφόπουλος 3, Παπανικολάου 10 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Πολυτάρχου 14 (4/11 τρίποντα 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μαλέλης 3, Μαρίνος, Ρίκετς 2, Αθανασούλας 9 (3/9 τρίποντα, 5 ασίστ), Αναγνωστόπουλος, Ματαλιωτάκης 5, Ιορδάνου 7 (3/7 δίποντα)