Ολυμπιακός - Περιστέρι 79-67: Με τη ψυχή στο στόμα! (highlights)

O Oλυμπιακός δεινοπάθησε για 36 λεπτά (60-59) απέναντι στο Περιστέρι, αλλά στο τέλος πήρε τη νίκη με 79-67 - Κορυφαίοι Βεζένκοφ (20π, 15ρ) και Σλούκας (20π).

Ο Ολυμπιακός καρδιοχτύπησε απέναντι στο Περιστέρι, πραγματοποίησε απογοητευτική εμφάνιση και επικράτησε με τη ψυχή στο στόμα στο ΣΕΦ με σκορ 79-67. Οι Πειραιώτες τα βρήκαν σκούρα. Βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο (28-35), το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το 36' (60-59), αλλά στο τέλος οι ερυθρόλευκοι έδειξαν χαρακτήρα και έκαναν το 1-0 στα playoffs. Το δεύτερο ματς της σειράς θα διεξαχθεί την Κυριακή στο Περιστέρι.

Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Σάσα Βεζένκοφ (20 πόντοι, 15 ριμπάουντ) και Κώστας Σλούκας (20 πόντοι, 5 ασίστ), με τους Πειραιώτες να είναι άστοχοι από την περιφέρεια (8/27-29%). Από το Περιστέρι έκαναν εξαιρετική εμφάνιση οι Πέτεγουεϊ (19 πόντοι) και Μωραϊτης (14 πόντοι, 6 ασίστ, 6 ριμπάουντ).

Το ματς

Οι «ερυθρόλευκοι» παρατάχθηκαν σα να είχαν το μυαλό τους ακόμη στο Βελιγράδι! Λάθη, αμυντικά κενά και άστοχα σουτ, επέτρεψαν στους γηπεδούχους να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (11-20). Και δεν σταμάτησαν εκεί... Με όπλο τους την περιφερειακή τους ευστοχία ανέβασαν τον δείκτη της διαφοράς στους 13π. (13-26 στο 12’). Με καλή άμυνα και επιθετικές αιχμές τους Κώστα Σλούκα και Λιβιό Ζαν Σαρλ, ο Ολυμπιακός κατάφερε (με ένα επί μέρους σκορ 15-2) να ισοφαρίσει σε 28-28 στο 17’. Το Περιστέρι, ωστόσο, απάντησε άμεσα και με ένα σερί 7-0 έκλεισε το πρώτο εικοσάλεπτο στο +7 (28-35).

Στην επανάληψη ο Σάσα Βεζένκοφ «τράβηξε» κουπί επιθετικά για τον Ολυμπιακό, ο οποίος με γκολ-φάουλ του Τόμας Γουόκαπ πήρε για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ στο 25’ (41-40). Τα αμυντικά προβλήματα, ωστόσο, παρέμειναν άλυτα... Το Περιστέρι βρήκε στόχο τόσο από την περιφέρεια, όσο και κάτω από το καλάθι και ανέκτησε το προβάδισμα (48-52 στο 29’). Αργά αλλά σταθερά, οι «ερυθρόλευκοι» βασιζόμενοι στους Σλούκα και Βεζένκοφ μπόρεσαν να προσπεράσουν ξανά (59-54 στο 32’). Το Περιστέρι παρέμεινε «ζωντανό» βασιζόμενο στην περιφερειακή του ευστοχία (69-65 στο 37’), όμως, με καλή άμυνα και υπομονή στην επίθεση έφτασε στη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-20, 28-35, 51-54, 79-67.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 2 (1/6 σουτ), Φαλ 11 (4/4 δίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 20 (7/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/8 βολές, 15 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη), Παπανικολάου (0/3 τρίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 6 (2), Σλούκας 20 (2/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7/9 βολές, 5 ασίστ), Μάρτιν 4 (4 ριμπάουντ), Ζαν Σαρλ 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 3 (1).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τόμιτς): Μπιλάλης, Αγκμπελίς 2, Πέτεγουεϊ 19 (4/6 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μωραΐτης 14 (1/6 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα), Γκίελο 9 (1), Φύτρος, Μπράουν 6, Σαλούστρος 11 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές), Γκρέι 6 (1/8 σουτ, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Σταυρακόπουλος.

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 19/35 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 17/24 βολές, 43 ριμπάουντ (31 αμυντικά + 12 επιθετικά), 24 ασίστ, 12 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Περιστέρι: 12/27 δίποντα, 12/35 τρίποντα, 7/8 βολές, 32 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 7 επιθετικά), 18 ασίστ, 15 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ.