Προμηθέας - ΑΕΚ 77-75: Στα ημιτελικά οι Πατρινοί, μετά από θρίλερ στην παράταση (highlights)

Ο Προμηθέας λύγισε την αντίσταση της ΑΕΚ στην παράταση και με 77-75 και 2-0 προκρίθηκε στα ημιτελικά της Basket League.

Μετά από ματς με συγκλονιστικό φινάλε που κρίθηκε στην παράσταση, ο Προμηθέας επιβλήθηκε με 77-75 της ΑΕΚ και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά της Basket League, κάνοντας το 2-0 στη σειρά.

Οι Πατρινοί προηγήθηκαν από νωρίς και βρέθηκαν στο +9, έξι λεπτά πριν από το τέλος, όμως η Ένωση βρήκε τα ψυχικά αποθέματα για να επιστρέψει στο ματς. Λάθη επί λαθών από αμφότερες τις ομάδες στα τελευταία λεπτά οδήγησαν το ματς στην παράταση, με την κανονική διάρκεια του αγώνα να ολοκληρώνεται με 65-65.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η ομάδα του Μάκη Γιατρά ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες, με αποτέλεσμα να πάρει την δεύτερη νίκη της σε τρεις μέρες και την πρόκριση στα ημιτελικά, όπου θα συναντήσει τον νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός - Περιστέρι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15, 39-29, 57-48, 65-65 (κ.α.), 77-75.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χαντ 5 (2 ριμπάουντ, 2 λάθη), Γκίκας 5 (0/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Σίμπσον 10 (2/12 σουτ, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άντριτς (0/3 τρίποντα), Φόστερ 11 (2), Ρέι 12 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Γκραντ 18 (7/11 δίποντα, 4/7 βολές, 14 ριμπάουντ), Δ. Αγραβάνης 14 (8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γ. Αγραβάνης 2.

ΑΕΚ (Σεγκούρα): Κολόμ 12 (1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Ράουτινς 9 (2/6 τρίποντα), Ανγκόλα 22 (3/7 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 4/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Μαυροειδής 7 (5 ριμπάουντ), Χάμερ 7 (2/10 σουτ, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φλιώνης (0/3 σουτ), Πετρόπουλος 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Φιλιππάκος 10 (5 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 3 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ).