Α2 μπάσκετ: Δια χειρός Κουκά το Ψυχικό 72-70 τον Τρίτωνα και 2-1 στους τελικούς των πλέι οφ! (vid)

Με μεγάλο καλάθι του Κουκά, το Ψυχικό νίκησε 72-70 τον Τρίτωνα και έκανε το 2-1 στους τελικούς των πλέι οφ της Α2!

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, το Ψυχικό με μεγάλο καλάθι του Κουκά νίκησε 72-70 τον Τρίτωνα και έκανε το 2-1 στους τελικούς των πλέι οφ της Α2! Επόμενο ραντεβού το Σάββατο (17.00) στο κλειστό του Στρέφη, με την άνοδο στην Α1 να είναι στις 3 νίκες.

Το Ψυχικό μπήκε με ένα 7-2 στο παιχνίδι, αλλά ο Τρίτων προσπέρασε με 7-9. Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά τον έλεγχο και έκαναν το 23-17. Ο Τρίτων είχε τις απαντήσεις και ισοφάρισε 24-24. Το Ψυχικό πήγε στο 35-30, αλλά οι φιλοξενούμενοι με ένα 6-0 έκλεισαν μπροστά το α’ ημίχρονο (35-36).

Η ομάδα των Σεπολίων πήγε και στο +7 (35-42) στο ξεκίνημα της επανάληψης, όμως οι «σκίουροι» ισοφάρισαν (47-47). Ο Τρίτων ξέφυγε εκ νέου (47-53), αλλά το Ψυχικό με ένα …ξέσπασμα πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ (58-53). Η ομάδα του Μιχελάκου ήταν …σκληρή για να πεθάνει και προσπέρασε με 62-63. Το Ψυχικό απάντησε για το 66-63. Ο Αθανασούλας με μεγάλο τρίποντο έκανε το 69-63. Ο Τρίτων πλησίασε σε 70-67 για να κάνει λάθος ο Κουκάς.

Στα 24’’ κέρδισε αντιαθλητικό από τον Αθανασούλα ο Δημάκος, αλλά έβαλε μόνο τη μία βολή (70-68). Η μπάλα ξανά στον Τρίτωνα και ο Θεοδώρου ισοφάρισε στα 13’’ (70-70). Ο Κουκάς πήρε το τελευταίο σουτ και εύστοχος έδωσε τη νίκη στο Ψυχικό (72-70)!

Ψυχικό-Τρίτων 72-70
Διαιτητές: Ζαχαρής-Θεονάς-Τηγάνης (Λιμνιάτης)
Δεκάλεπτα: 23-19, 35-36, 58-53, 72-70
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 16 (4τρ., 6ασ.), Κουφόπουλος, Παπανικολάου 8 (1τρ., 13ρ.), Πολυτάρχου 2, Μαλέλης 6, Μαρίνος 6 (2), Ρίκετς, Αθανασούλας 10 (2τρ., 4ασ.), Ματαλιωτάκης 14 (6ρ.), Ιορδάνου 10.
Τρίτων (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 2, Μανοΐλοβιτς 12 (6ασ.), Θεοδώρου 7 (1τρ., 11ρ.), Αντωνάκης 14 (3), Οικονομόπουλος, Μάντζαρης 2, Παπαδημητρίου 6 (2), Σαρλής, Μελισσαράτος 15 (1τρ., 10ρ.), Δημάκος 12 (1τρ., 6ασ.).