Λάρισα - Ιωνικός 86-84: Με σούπερ Μούντι οι Θεσσαλοί - Σώθηκαν οι Νικαιώτες (highlights)

Με σούπερ Μούντι η Λάρισα 86-84 τον Ιωνικό ο οποίος σώθηκε πάντως

Σε ένα όμορφο ματς, η Λάρισα νίκησε στο γήπεδό της 86-84 τον Ιωνικό, έχοντας σε εκπληκτική ημέρα τον Μούντι (35π. με 8/14τρ.). Οι Νικαιώτες σώθηκαν πάντως, με την ήττα του Ηρακλή απ΄ τον Παναθηναϊκό. Ο Χάμιλτον έκανε τριπλ-νταμπλ για τον Ιωνικό.

Ο αγώνας στο κλειστό της Νεάπολης ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Στη δεύτερη περίοδο ο Ιωνικός ήταν καλύτερος και ξέφυγε στο σκορ (30-24, 42-34). Οι Θεσσαλοί βρήκαν τις λύσεις και μείωσαν στον πόντο (41-42). H λήξη του ημιχρόνου βρήκε τις δυο ομάδες στα ίσα (46-46). Ο Μούντι ήταν απίστευτος για τη Λάρισα, έχοντας 26 πόντους και 7/11 τρίποντα! Για τους Νικαιώτες πρώτοι σκόρερ οι Αρσενόπουλος (12π.) και Χάμιλτον (10π.).

Η μάχη συνεχίστηκε και στην επανάληψη. Η Λάρισα έκλεισε την γ’ περίοδο στο +5 (69-64), με τον Μούντι στους 33 πόντους. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με οκτώ στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (72-64) αλλά ο Ιωνικός με ένα 6-0 έκανε το 72-70. Στο 36’ είχαμε πάλι ισοπαλία (77-77). Ο Μαυροκεφαλίδης με τρίποντο έβαλε μπροστά τους Νικαιώτες (79-80). Νέο μεγάλο τρίποντο για τον Ιωνικό από τον Αρσενόπουλο για το 81-84. Η Λάρισα όμως μπόρεσε και προσπέρασε με 86-84 χάρη σε τρίποντο του Μπέρζινς. Σκορ που ήταν και το τελικό, αφού στο φινάλε αστόχησαν Γκιουζέλης, Τζόλος και Μόουζες.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 46-46, 69-64, 86-84

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Κρουμπάλι 12 (19ρ., 4κλ.), Ζάρας 3, Καράμπελας 5 (7ασ.), Μάριτς 11 (8ρ.), Μούντι 35, Τσαϊρέλης 6, Παπαντωνίου, Μπέρζινς 14.

Ομαδικά στατιστικά: 16/30 δίποντα, 14/34 τρίποντα, 12/14 βολές, 45 ριμπάουντ (29-16), 14 ασίστ, 21 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα

ΙΩΝΙΚΟΣ (Τσίκληρας): Χάμιλτον 21 (11ρ., 10ασ.), Κολοβέρος 5, Αρσενόπουλος 21, Μαυροκεφαλίδης 13, Γκιουζέλης 2, Τζόλος 7, Μόουζες 15 (8ρ.).