Κολοσσός - ΠΑΟΚ 69-60: Και μαθηματικά 3οι οι Ροδίτες! (highlights)

Ο Κολοσσός οριστικά 3ος μετά τη νίκη του επί του ΠΑΟΚ με 69-60

Ο Κολοσσός σε μια εξαιρετική χρονιά νίκησε στη Ρόδο 69-60 τον ΠΑΟΚ και εξασφάλισε και μαθηματικά την 3η θέση της κανονικής περιόδου στη Basket League! Ο Φλόιντ πρωταγωνιστής των «θαλασσί» με 19 πόντους. Για τον Δικέφαλο του Βορρά, δεν έφτανε ο Λοβ (24π.).

Σε χαμηλό τέμπο ξεκίνησε το ματς. Ο Κολοσσός χαρακτηριστικά πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο 4ο λεπτό και στο 7’ το σκορ ήταν 5-5. Η λήξη της «φτωχής» α’ περιόδου βρήκε τον ΠΑΟΚ μπροστά με 12-9. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβηκαν οι ρυθμοί και οι Ροδίτες προσπέρασαν με 15-14. Ο Κολοσσός πήρε ψυχολογία και πήγε στο +6 (27-21). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο 31-26.

Ο Κολοσσός βρίσκοντας την επαφή του με το καλάθι, πήρε διαφορά εννέα πόντων στην επανάληψη (40-31 στο 24’). Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 45-40, για να κάνει ο Μίλερ με τρίποντο το 50-42 στο 30’. Οι Ροδίτες κράτησαν τον έλεγχο στην τελευταία περίοδο και αποσπάστηκαν με έντεκα (55-44). Ο Δικέφαλος αντέδρασε όμως και πλησίασε σε 55-50. Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Κολοσσού έδειξαν χαρακτήρα και έφτασαν στη νίκη με 69-60!

Τα δεκάλεπτα: 9-12, 31-26, 50-42, 69-60

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίροφ 10, Ουίλιαμς 7, Μίλερ 13 (11ρ.), Σλαφτσάκης, Ποτ 4 (5ασ.), Μαργαρίτης 9 (3κλ.), Μπιλλής 4, Τιλί 3, Φλόιντ 19 (6ρ., 4ασ.), Χατζηδάκης.

Ομαδικά στατιστικά: 21/46 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 9/17 βολές, 39 ριμπάουντ (27-12), 14 ασίστ, 7 λάθη, 8 κλεψίματα, κανένα κόψιμο

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Γκριν 7, Λοβ 21 (8ρ., 4ασ.), Ντιλέο, Καμπερίδης 4, Ρένφρο 6 (10ρ.), Ρίβερς 7, Λι 2, Χριστοδούλου 5, Καμαριανός, Μάντζαρης, Τολιόπουλος 3, Γιάνκοβιτς 5.

Ομαδικά στατιστικά: 14/28 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 14/17 βολές, 42 ριμπάουντ (36-6), 13 ασίστ, 17 λάθη, 2 κλεψίματα, 4 κοψίματα