Ολυμπιακός - Ηρακλής 94-65: Εύκολα τον ελλιπή «Γηραιό» (highlights)

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Ηρακλή με 94-65 για την 17η αγωνιστική της Basket League.

Σε ένα ματς που ο Ηρακλής παρατάχθηκε με 7 παίκτες και μόλις 5 επαγγελματίες (είχε ζητήσει αναβολή αλλά του δόθηκε), ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα με 94-65 για την 17η αγωνιστική της Basket League.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός μπήκε λίγο μουδιασμένα και ο Ηρακλής προηγήθηκε με 5-0. Το πρώτο καλάθι για τους «ερυθρόλευκους» ήρθε στο 3’ με τρίποντο του Παπανικολάου. Ο Μπαρτζώκας τον είχε ξεκινήσει μαζί με τους Ουόκαπ, Ντόρσεϊ, Πρίντεζη και Ζαν-Σαρλ.

Άρχισε σιγά-σιγά να βρίσκει ρυθμό και προσπέρασε με 11-10 στο 6’ με καλάθι του Ντόρσεϊ. Με τον Παπανικολάου να έχει 10 πόντους στην α’ περίοδο, οι Πειραιώτες την έκλεισαν στο 20-14.

Ο Μπαρτζώκας πέρασε μέσα και τους Σλούκα, Μάρτιν, Μακ Κίσικ, Βεζένκοφ και Έισι, με τον τελευταίο μέσα σε 2 λεπτά να κάνει 3 φάουλ και να ξαναπερνάει έξω! Ο Ηρακλής με άμυνα ζώνης κρατιόταν μέσα στο ματς (23-19, 28-27). Στο παρκέ πέρασαν και οι Λαρεντζάκης, Λούντζης, αλλά ο «Γηραιός» αντιστεκόταν και μάλιστα ισοφάρισε (31-31 στο 16’). Σκορ ημιχρόνου 38-33.

Ο Παπανικολάου με τους 10 πόντους που είχε από το ξεκίνημα, πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού. Στους 7 ο Βεζένκοφ. Για τον Ηρακλή από 9 είχαν Χένρι και Γκάρετ. Στα αξιοσημείωτα τα 22 ριμπάουντ που είχαν οι Θεσσαλονικείς, έναντι 11 των γηπεδούχων!

Η επανάληψη ξεκίνησε με τον Ηρακλή να παίρνει και πάλι κεφάλι στο σκορ (38-40). Με ένα 8-0 ο Ολυμπιακός έκανε το 46-40 και ανεβάζοντας στροφές έκλεισε την γ’ περίοδο στο +11 (61-50).

Στην τέταρτη περίοδο οι Πειραιώτες μπήκαν δυναμικά, προηγούμενοι με το καλημέρα 66-50.Ο Έισι ξαναπέρασε στο παρκέ, αλλά με ένα γρήγορο φάουλ και μια τεχνική ποινή αποβλήθηκε με 8.38" να απομένουν για το φινάλε. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να ακολουθήσουν τον επιθετικό ρυθμό των γηπεδούχων, αλλά χωρίς επιτυχία, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε υψηλά επίπεδα και με μεγάλη διαφορά.

ΤA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-14, 38-33, 61-50, 94-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 5 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Ντόρσεϊ 11 (1), Πρίντεζης 15 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Παπανικολάου 21 (5/7 τρίποντα, 5 ασίστ, 5 λάθη), Ζαν Σαρλ (6 ριμπάουντ), Έισι 3 (1), Λούντζης 8 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Λαρεντζάκης 12 (4/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Σλούκας, Μάρτιν 8 (4/4 δίποντα), Βεζένκοφ 7 (0/5 τρίποντα), ΜακΚίσικ 4 (4 ασίστ, 4 κλεψίματα).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Γουντς 11 (4/10 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Σκορδίλης 6 (12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Χένρι 19 (3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 15 λάθη), Γκάρετ 20 (7/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6/9 βολές, 10 ριμπάουντ), Ντολεζάι 5 (1), Αργυρούλης 2, Κομνινιάδης 2.