Παναθηναϊκός- Ηρακλής 70-58: Κέρδισε, αλλά προβλημάτισε… (highlights)

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε πολύ άσχημα για 35’ και κατάφερε να «λυγίσει» τον μαχητικό Ηρακλή 70-58 στο ΟΑΚΑ σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 13η αγωνιστική της Basket League.

«Ίδρωσε» να καταφέρει να «λυγίσει» τον μαχητικό Ηρακλή ο Παναθηναϊκός με 70-58 στο ΟΑΚΑ σε εξ αναβολής αγώνα για την 13η αγωνιστική της Basket League.

Πραγματοποιώντας άσχημη εμφάνιση η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη προβλημάτισε με την εικόνα της απέναντι σε μια ομάδα που παρατάχθηκε με μόλις εννέα παίκτες εκ των οποίων οι δύο είναι έφηβοι (Φίλιος, Πετανίδης).

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός… δεν εμφανίστηκε στο γήπεδο! Οι παίκτες του ήταν αδιάφοροι, χωρίς μυαλό στο ματς, με πολλά λάθη, με άσχημες επιθετικές επιλογές και τον Πρίφτη μάταια να προσπαθεί να τους… ξυπνήσει.

Ο Ηρακλής με άμυνα ζώνης ρίσκαρε τα περιφερειακά σουτ των αντιπάλων του, αποδιοργάνωσε τον Παναθηναϊκό, πήρε τα ριμπάουντ και επέβαλε το παιχνίδι του φτάνοντας τη διαφορά μάλιστα στους δέκα πόντους (21-31 στο 15’)!

Με τον Μποχωρίδη να βρίσκει κάποιες λύσεις οι «πράσινοι» μείωσαν μετά… κόπων και βασάνων στους τρεις πόντους (32-35) σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο Ηρακλής συνέχισε στο ίδιο… μονοπάτι και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να βρει ρυθμό και να ανεβάσει ένταση στο παιχνίδι του.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 30’ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 48-48, αλλά στην τελευταία περίοδο ο Γιόβιτς πήρε τη μπάλα στα χέρια και προσπάθησε να βάλει σε μια τάξη το συνονθύλευμα των γηπεδούχων.

Με σερί 10-0 και καλή άμυνα οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 58-48 στο 33΄ παρά την κακή εικόνα, ενώ ο Ηρακλής δεν βρήκε τις λύσεις για να δώσει απαντήσεις.

Έτσι ο Παναθηναϊκός μετά από μια προβληματική εμφάνιση κατάφερε να πάρει τη νίκη με το τελικό 70-58 κρατώντας ουσιαστικά μόνο τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 32-35, 48-48, 70-58.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 7 (2/6 δίποντα, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 5 (2/6 δίποντα), Ουάιτ 19 (4/6 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Γιόβιτς 4 (2/3 δίποντα, 5 ασίστ), Μαντζούκας, Μποχωρίδης 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καββαδάς 3, Κασελάκης 8 (1), Έβανς 11 (3/5 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 4 (2/6 δίποντα).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Σταμάτης 10 (2), Χένρι 12 (3/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκάρετ 15 (5/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Φίλλιος 4 (2/4 δίποντα), Ντολεζάι 4, Σκορδίλης 5 (1), Χαριτόπουλος 3 (1), Πετανίδης, Παπαδάκης 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός: 19/40 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 11/17 βολές, 40 ριμπάουντ (29+11), 19 ασίστ, 10 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Ηρακλής: 16/37 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 11/14 βολές, 33 ριμπάουντ (24+9), 15 ασίτ, 15 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 τάπα