Κολοσσός - ΑΕΚ 79-72: Έτοιμοι για πλέι οφ οι Ροδίτες! (highlights)

Ο Κολοσσός πήρε μεγάλη νίκη κόντρα στην ΑΕΚ και ετοιμάζεται για τα πλέι οφ

Μετά από σπουδαία εμφάνιση, ο Κολοσσός νίκησε στη Ρόδο 79-72 την ΑΕΚ και ετοιμάζεται για τη συμμετοχή του στα πλέι οφ της Basket League! Ουότσον και Καντέρ έκαναν μεγάλο παιχνίδι για τους «θαλασσί». Για την ΑΕΚ που δεν είναι καλά, πρώτοι σκόρερ οι Μέικον και Λάνγκφορντ.

Το ξεκίνημα για τον Κολοσσό ήταν ονειρεμένο, καθώς προηγήθηκε 13-0 με πρωταγωνιστές τους Καντέρ και Ουότσον! Η ΑΕΚ για να σκοράρει έκανε σχεδόν πέντε λεπτά! Η ομάδα του Παπαθεοδώρου ήταν …εκτός τόπου και χρόνου, και ο Κολοσσός έκανε το 22-5! Η πρώτη περίοδος βρήκε μπροστά τους Ροδίτες με το εντυπωσιακό 30-11! Η ομάδα του Καντζούρη είχε 11/15 σουτ με 5/6 τρίποντα!

Η ΑΕΚ «ξύπνησε» στη β΄ περίοδο και με ένα δικό της 11-0 μείωσε σε 30-22. Ήταν η σειρά του Κολοσσού να μην μπορεί να σκοράρει. Οι «θαλασσί» πάντως δεν άφησαν την ΑΕΚ να πλησιάσει περισσότερο και το ημίχρονο έληξε με τους γηπεδούχους στο 41-31.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στην επανάληψη και με ένα 10-0 έφερε το ματς στα ίσα (41-41). Ο Μέικον μάλιστα με τρίποντο έβαλε μπροστά την «Ένωση» (43-44). Το παιχνίδι ξεκινούσε από την αρχή και η τρίτη περίοδος έκλεισε με οριακό προβάδισμα του Κολοσσού (58-57).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν θρίλερ, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Στο κρισιμότερο σημείο ο Κολοσσός έδειξε χαρακτήρα και προηγήθηκε με 70-66. Ο Ουότσον ήταν καθοριστικός με δυο καλάθια και η ομάδα της Ρόδου πανηγύρισε τη νίκη με 79-72!

Τα δεκάλεπτα: 30-11, 41-31, 58-57, 79-72

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 7 (7ασ), Άρτις 3 (6ρ, 6ασ), Άντριτς 9, Καντέρ 22 (5ρ), Μπιλλής, Καμαριανός, Ουότσον 25, Λιάπης, Ζάρας 13, Αγγελάκος.

Ομαδικά στατιστικά: 18/30 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 16/19 βολές, 26 ριμπάουντ (23-3), 18 ασίστ, 10 λάθη, 6 κλεψίματα, κανένα κόψιμο

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 3, Λάνγκφορντ 20, Μασιούλις, Γιάνκοβιτς, Γκίκας, Μέικον 22 (5ασ), Κατσίβελης 5 (6ρ), Χρυσικόπουλος 6, Ζήσης 4, Μαυροειδής, Μόουζες 12 (6ρ).

Ομαδικά στατιστικά: 15/31 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 18/27 βολές, 38 ριμπάουντ (26-12), 13 ασίστ, 16 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα