Λαύριο - Περιστέρι 88-71: Με καταιγισμό τριπόντων μόνο πρώτο ξανά το Λαύριο! (highlights)

Το Λαύριο με ...βροχή τριπόντων στην τελευταία περίοδο, κέρδισε 88-71 το Περιστέρι και συνεχίζει στην κορυφή της Basket League

Με …βροχή τριπόντων στην τελευταία περίοδο, το Λαύριο «καθάρισε» και το Περιστέρι με 88-71 και απολαμβάνει πάλι τη γλυκιά μοναξιά της κορυφής στη Basket League! Με το Περιστέρι να απειλεί, το Λαύριο αφιονισμένο πέτυχε 5 μαζεμένα τρίποντα στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου και έφτασε σε μια ακόμη νίκη!

Το Λαύριο μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και χωρίς να καταλάβει τι γίνεται το Περιστέρι, προηγήθηκε με 12-2 στο 4΄! Οι γηπεδούχοι από νωρίς φρόντισαν να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +8 (25-17). Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση στη συνέχεια και με πρωταγωνιστές τους Πέτεγουεϊ και Γκουτιέρεζ, προσπέρασαν με 29-30 στο 14΄! Το Λαύριο όμως δεν πανικοβλήθηκε και πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ (38-31 στο 18΄). Το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα του Σερέλη να προηγείται με οκτώ πόντους (44-36). Πρώτοι σκόρερ του Λαυρίου οι Ντιαλό (12π.) και Ντέιβις (10π.).

Το Περιστέρι ωστόσο δεν σκόπευε να παραδοθεί αμαχητί και επέστρεψε στο ματς στην επανάληψη, πλησιάζοντας στον πόντο. Με δυο τρίποντα μάλιστα του Πέτεγουεϊ, οι «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» έκαναν το 57-60! Και πάλι όμως το Λαύριο έδειξε χαρακτήρα και με ένα 8-0 προσπέρασε με 65-60.

Στην τελική ευθεία, οι γηπεδούχοι με τρίποντες «βόμβες» των Κόζεϊ και Σάβατζ ξέφυγαν με 77-67! Το Περιστέρι δεν μπορούσε να ακολουθήσει και ο Σάβατζ σεληνιασμένος με νέο τρίποντο έκανε το 80-67! Βλέποντας το καλάθι σαν βαρέλι, ο Μουράτος εκτόξευσε τη διαφορά στους 16, 83-67! Το παιχνίδι είχε κριθεί, με την εκπληκτική ομάδα του Σερέλη να παίρνει τη νίκη με 88-71.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 44-36, 68-63, 88-71

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 7, Μουράτος 17 (9ασ), Ντιαλό 14, Ντέιβις 12 (5ρ), Γερομιχαλός 3, Κόζεϊ 12 (4ασ), Σάβατζ 13, Περσίδης (3κλ), Ερμείδης, Ανοσίκε 8 (7ρ), Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 2.

Ομαδικά στατιστικά: 16/31 δίποντα, 15/28 τρίποντα, 11/13 βολές, 28 ριμπάουντ (21-7), 26 ασίστ, 9 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 16 (6ασ), Βασιλόπουλος 14, Μακ Λιν 4 (6ρ), Τζόουνς 11 (5ρ), Μάντζαρης, Σκορδίλης 6, Τσαϊρέλης 7, Σαλούστρος 3, Τόλα, Καράμπελας, Γκουτιέρεζ 10 (4ασ).