ΑΕΚ - Μεσολόγγι 98-76: Έκανε το αυτονόητο! (highlights)

Η ΑΕΚ δεν συνάντησε κανένα εμπόδιο στο ΟΑΚΑ, επικράτησε 98-76 του Μεσολογγίου και πλέον στρέφει το βλέμμα της στα ματς με Τουρκ Τέλεκομ (10/3) και ΠΑΟΚ (13/3)

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση – παρά μόνο στο πρώτο 10λεπτο – η ΑΕΚ επικράτησε 98-76 του Μεσολογγίου στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Basket League. Εξαιρετικά ποσοστά στα τρίποντα για τους «κιτρινόμαυρους» που τελείωσαν το ματς με 51% (16/31).

Ανώτερη σε όλους τους τομείς η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και πλέον στρέφει την προσοχή της στα δύσκολα ματς που έρχονται. Αρχικά με την Τουρκ Τέλεκομ για το Τσάμπιονς Λιγκ και εν συνεχεία με τον ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα. Δύσκολα τα πράγματα για το Μεσολόγγι βρισκόμενο στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας. Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική του ήττα και 12η συνολικά στο πρωτάθλημα.

Εξαιρετικό ματς από τον Μέικον που τελείωσε το ματς με 20 πόντους, πέντε ασίστ και πέντε ριμπάουντ. Εξίσου καλός και ο Νίκος Ρογκαβόπουλος (12π). Για τους φιλοξενούμενους 14 πόντους σημείωσε ο Τόνττριγκ Γκότσερ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το ματς ξεκίνησε με καλό ρυθμό στις επιθέσεις των δύο ομάδων. Η ΑΕΚ πήρε διαφορά πέντε πόντων στο 9’ αλλά με ένα μικρό σερί οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 24-24 (10’) ωστόσο οι γηπεδούχοι έκλεισαν προηγούμενοι την 1η περίοδο χάρης σε τρίποντο του Μωραϊτη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ένωση έσφιξε την άμυνα της και με κύριο εκφραστή τον Σλότερ προηγήθηκε με 39-30 στο 14’. Μάλιστα, στο 17’ η ΑΕΚ πήρε διψήφια διαφορά (45-32) θέλοντας να… καθαρίσει από νωρίς το ματς.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, το Μεσολόγγι προσπάθησε να κατεβάσει τη διαφορά, το έκανε (49-40) με τέσσερις σερί πόντους του Λάιονς αλλά ο Μέϊκον με μπάζερ μπίτερ τρίποντο έκανε το 50-42 για τους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι σούταραν στα πρώτα 20 λεπτά με 57% πίσω από τη γραμμή (8/14).

Στην επανάληψη η ΑΕΚ ξεκίνησε απο εκεί που σταμάτησε. Με πολύ καλό ποσοστό στα σουτ τριών πόντων, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έφτασαν τη διαφορά και στο +18 (69-51), ακριβώς στο 25’. Ο Μέικον ήταν εκείνος που οδήγησε επιθετικά την ομάδα του στην 3η περίοδο, σημειώνοντας 10 πόντους.

Το παιχνίδι είχε πάρει το δρόμο του και ουσιαστικά το τέταρτο και τελευταίο 10λεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Μάλιστα, στο 36’ οι γηπεδούχοι έκαναν το 93-63, ούσα η μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα, δια χειρός Χρυσικόπουλου.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 52-40, 76-60, 98-76

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μέικον 20 (4/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κατσίβελης 11 (3 ριμπάουντ,3 ασίστ), Μαυροειδής 8, Ρογκαβόπουλος 12 (3/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Κίνγκσλεϊ 8 (4 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 9 (5 ριμπάουντ), Ματσιούλις 5, Χρυσικόπουλος 5, Γόντικας, Μωραϊτης 7, Λοτζέσκι 9 (3/5 τρίποντα), Σλότερ 4 (5 ριμπάουντ)

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Λόρενς 6, Γκότσερ 14 (4/7 δίποντα, 3 ασίστ), Ντέιβις 11 (4/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Χατζηνικόλας 8, Πουαριέ 4, Λάιονς 9, Λάνγκφορντ 10 (4/7 σουτ, 2 ασίστ), Ναούμης, Σαχπατζίδης 2, Μοτσενίγκος 5, Γράβας 3, Σταματογιάννης 4.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 18/43 δίποντα, 16/31 τρίποντα, 13/18 βολές, 42 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 17 επιθετικά), 24 ασίστ, 7 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκς

Τα ομαδικά στατιστικά του Μεσολογγίου: 20/37 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 13/20 βολές, 31 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 8 επιθετικά), 19 ασίστ, 13 λάθη, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκς