Λάρισα - ΠΑΟΚ 88-91: Πήρε το «θρίλερ» στη Νεάπολη! (highlights)

Με πρωταγωνιστή τον Μάλκολμ Γκρίφιν ο ΠΑΟΚ νίκησε 91-88 στην παράταση την Λάρισα στο κλειστό της Νεάπολης σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Σε ένα ματς-θρίλερ, ο ΠΑΟΚ νίκησε στην παράταση 91-88 την Λάρισα στο κλειστό της Νεάπολης, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής και έφτασε τις επτά νίκες στην εφετινή Basket League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο Μάλκολμ Γκρίφιν που με double-double (13π, 11ασ.) βοήθησε τον «Δικέφαλο του Βορρά» να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από τον κάμπο. Συγκινητικός ο Τζέρι Σμιθ (27π.)για τους γηπεδούχους, καθώς έβαλε δύο μεγάλα σουτ στο τελευταίο λεπτό, οδηγώντας το ματς στον έξτρα χρόνο.

Στο 4-11 πλέον η Λάρισα και με 3-5 εντός έδρας, βρισκόμενη σε δύσκολη θέση αναφορικά με την παραμονή. Δικαιολογημένα φωνάζουν οι Θεσσαλοί καθώς στο 43'' της παράτασης έγινε φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων του Σμιθ το οποίο δεν δόθηκε!

Ο ΑΓΏΝΑΣ

Η Λάρισα μπήκε καλύτερα στο παρκέ και κατάφερε με «όπλο» το τρίποντο (5/10 στα πρώτα δέκα λεπτα) να πάρει διαφορά 12 πόντων (26-14) στην 1η περίοδο. Τα πράγματα βέβαια άλλαξαν στο δεύτερο 10λεπτο αφού ο ΠΑΟΚ μείωσε τα λάθη και κατάφερε να βρει πιο εύκολα σκορ.

Στο 14’ οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν τη διαφορά στο -4 (29-25) ύστερα από καλάθι και φάουλ του Κονατέ αλλά ο Μπράουν με ακόμα ένα τρίποντο έδωσε διαφορά ασφαλείας στους Θεσσαλούς (35-28). Ο Κακλαμανάκης πάλεψε στο 20’, έβαλε τέσσερις πόντους μειώνοντας στους τρεις αλλά ο Σμιθ με καλάθι στην εκπνοή έστειλε τη Λάρισα στην ανάπαυλα με +5.

Στο δεύτερο μέρος, οι Θεσσαλονικείς μπήκαν αποφασισμένοι και αφού μείωσαν με δύο βολές (43-41) πήραν και προβάδισμα – πρώτο στο ματς – με τον Κάρτερ (43-44). Οι γηπεδούχοι κρατούσαν σε όλη την 3η περίοδο το προβάδισμα και παρότι ο Γκρίφιν ευστόχησε σε λέιπ απ στο 30’ κάνοντας το 55-56 ο Ουέσπουν έτρεξε το γήπεδο και ολοκλήρωσε το τρίτο 10λεπτο με σκορ 57-56.

Στην 4η και τελευταία περίοδο, ο ΠΑΟΚ ήταν ακόμα καλύτερος στην άμυνα του. Κατάφερε να οδηγήσει τους παίκτες της Λάρισας σε λάθη, να περιορίσει τα ανοιχτά σουτ και να μείνει για περισσότερο χρόνο μπροστά στο σκορ. Με μπροστάρη τον Λοβ το συγκρότημα του Άρη Λυκογιάννη προηγήθηκε με 67-63 ενώ ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε έξι συνεχόμενους πόντους για να κάνει στο 37’ το 67-71. Δύο λεπτά πριν το φινάλε ο Κώττας με γκολ-φάουλ μείωσε στον πόντο (72-73) αλλά ο Κονατέ στο 39’ έκανε το 72-75 δίνοντας «ανάσα» στον ΠΑΟΚ.

Κάπου εκεί ήρθε ο Σμιθ που με σουτ τριών πόντων στη λήξη της επίθεσης ισοφάρισε το παιχνίδι (75-75) και όταν ο Μπιτς απάντησε με το ίδιο νόμισμα (75-78), εκείνος ξανά με τον Γκρίφιν κολλημένο, ήταν εύστοχος 26.4’’ πριν το τέλος, οδηγώντας το ματς στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με έξι πόντους (86-80) αλλά ένα τρομερό τρίποντο του Γκρίφιν από τα 8 μέτρα και τέσσερις αναπάντητοι πόντοι του Τέρνερ έβαλαν σε θέση ισχύος τον ΠΑΟΚ στο τελευταίο λεπτό. Ο Σμιθ δεν μπόρεσε να ευστοχήσει σε προσπάθεια τριών πόντων- φωνάζοντας για φάουλ-, ο Γκρίφιν πήγε στη γραμμή της… φιλανθρωπίας, ευστοχώντας και στις δύο!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-14, 43-38, 57-56, 75-75, παρ: 88-91.

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 13 (1/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Ουάσινγκτον 11 (2), Ρας 16 (2/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κώττας 5 (6 ριμπάουντ), Μούρτος, Σμιθ 27 (4/12 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 7/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Γουόσπαν 6, Σπυρόπουλος 3 (1), Παπαδάκης 3 (1), Γκόρντον 4 (5 ριμπάουντ)

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 14 (5/11 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκρίφιν 13 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Τσαλμπούρης, Κακλαμανάκης 5, Καμπερίδης 6 (2), Μπιτς 4 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κονατέ 9 (4/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαργαρίτης 5, Παπαντωνίου, Κάρτερ 17 (3/5 τρίποντα, 8/9 βολές), Τέρνερ 18 (7/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 12/27 δίποντα, 15/34 τρίποντα, 19/22 βολές, 37 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 10 επιθετικά), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 24/42 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 19/27 βολές, 34 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 9 επιθετικά), 22 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη