Χαρίλαος Τρικούπης - Κολοσσός 87-77: Επιτέλους νίκη οι Μεσολογγίτες! (highlights)

Μετά από 9 σερί ήττες ο Χαρίλαος Τρικούπης νίκησε 87-77 τον Κολοσσό και έμεινε ζωντανός στο παιχνίδι της παραμονής!

Μετά από 9 σερί ήττες, ο Χαρίλαος Τρικούπης ένιωσε ξανά τη χαρά της νίκης στη Basket League, επικρατώντας του Κολοσσού στο Αγρίνιο με 87-77! Οι Μεσολογγίτες αναπτέρωσαν έτσι τις ελπίδες τους για παραμονή στην κατηγορία. Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου οι Πουαριέ (17π.) και Γκότσερ (14π.).

Ο Κολοσσός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 16-7 στο 5΄, όμως ο Χαρίλαος Τρικούπης με …κρυφό άσο τον Χατζηνικόλα, έτρεξε ένα επιμέρους 18-2 και έκλεισε μπροστά την α΄ περίοδο με 25-18! Έχοντας το μομέντουμ, η ομάδα του Μεσολογγίου κυριάρχησε στη β΄ περίοδο και με ένα νέο σερί 10-0, εκτόξευσε τη διαφορά στους 17 (41-24 στο 18΄). Το ημίχρονο βρήκε μπροστά τους γηπεδούχους με 43-29.

Ο Κολοσσός εις μάτην προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα του παιχνιδιού στην επανάληψη. Ο Τρικούπης διατήρησε τον έλεγχο και μάλιστα έκανε το 54-36 στο 25΄. Οι Ροδίτες δεν θύμιζαν την ομάδα των προηγούμενων αγώνων και στο 30΄ το ταμπλό έγραφε 64-51.

Με τον Καντέρ να επιστρέφει (είχε φορτωθεί με φάουλ) ο Κολοσσός μείωσε σε 73-62 και 75-65. Εκεί όμως ένα αντιαθλητικό του Ζάρα, επέτρεψε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν πάλι (79-65). Ο χρόνος στένευε πλέον για τους Ροδίτες και ο Χαρίλαος Τρικούπης ψύχραιμος στο φινάλε, και παρά την ύστατη αντεπίθεση του Κολοσσού (83-77), έφτασε στην πολυπόθητη νίκη με 87-77!

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 43-29, 64-51, 87-77

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Καλαμπάκος): Λόρενς 8 (6ασ, 4κλ), Γκότσερ 14 (5ρ), Μοτσενίγος, Γράβας 5, Πουαριέ 17 (7ρ, 4ασ), Γκριν 10, Λάνγκφορντ 8 (5ασ), Ναούμης, Σαχπατζίδης 13, Χατζηνικόλας 12 (6ρ, 5κλ).

Ομαδικά στατιστικά: 24/42 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 21/27 βολές, 31 ριμπάουντ (25-6), 22 ασίστ, 9 λάθη, 11 κλεψίματα, κανένα κόψιμο

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 11 (3ασ), Άρτις 15 (10ρ, 4ασ, 3κλ), Άντριτς 12 (3ασ), Σπάισερ 12, Γκόινς 1, Λιάπης, Αρσενόπουλος, Καντέρ 16 (6ρ), Μπιλλής, Ζάρας 10.