ΠΑΟΚ-Ηρακλής 79-72: Αφεντικό στην πόλη… (highlights)

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και επικράτησε 79-72 με του Ηρακλή στο κλειστό της Πυλαίας με κορυφαίο παίκτη τον Μάλκομ Γκρίφιν

Την έκτη φετινή του νίκη πήρε ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε με 79-72 του Ηρακλή σε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι στο κλειστό της Πυλαίας για τη 12η αγωνιστική της Basket League.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το παιχνίδι πολύ δυνατά, καθώς προηγήθηκε με 19-6 στο 8’, αλλά ο Ηρακλής με τους Χάνλαν και Χάτσερ κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να βρει τον τρόπο να απαντήσει στα καλάθια των γηπεδούχων.

Το πρώτο μέρος τελείωσε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 40-38, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο- πόντο αν και ο «Δικέφαλος» είχε την υπεροχή.

Στην τελευταία περίοδο όμως με τους Γκρίφιν και Λοβ να βρίσκουν το δρόμο για το καλάθι οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 15-4 και προηγήθηκαν με 62-60 βάζοντας… θεμέλια για τη νίκη τους, η οποία ήρθε με το τελικό 79-72.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 40-38,57-56, 79-72

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 16 (4/10 διπ., 2/3 τριπ., 2/4 βολ., 3 ρ., 2 ας, 2 κλ.), Τσαλμπούρης 5 (1), Κακλαμανάκης 6 (3/4 διπ., 4 ρ.), Καμπερίδης 3 (5 ρ.), Μήτρου-Λονγκ 8 (2), Μπιτς 5 (1), Κονατέ 10 (8 ρ.), Λοβ 12 (4/5 διπ., 1/2 τριπ., 1/1 βολ., 6 ρ., 3 ας), Μαργαρίτης 5 (1), Παπαντωνίου, Τέρνερ 9 (1)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καλύβας): Ενετσιόνια 8 (3/4 διπ., 0/4 τριπ., 2/2 βολ., 6 ρ., 2 ας, 3 κλ.), Σαγκς 9 (1), Καββαδάς 10 (5/7 διπ., 9 ρ., 2 κοψ.), Μπόουλιν 10 (2/7 τριπ.), Χάνλαν 17 (6/8 διπ., 1/6 τριπ., 2/2 βολ.), Σχίζας, Τσαϊρέλης 4, Μουρ 3 (1), Βεργίνης, Χάτσερ 11 (5 ας).