Λαύριο - Χαρίλαος Τρικούπης 87-70: Τρίτη σερί νίκη το Λαύριο! (highlights)

Το Λαύριο πέτυχε την 3η συνεχόμενη νίκη του στη Basket League, κόντρα στον Χαρίλαο Τρικούπη (87-70)

Το Λαύριο έχει πάρει φόρα και πέτυχε απόψε την 3η συνεχόμενη νίκη του στη Basket League, επικρατώντας στο γήπεδό του 87-70 του Χαρίλαου Τρικούπη. Το Λαύριο ήταν καλύτερο και δίκαια πήρε τη νίκη, βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 3-3. Απ΄ την άλλη η ομάδα του Μεσολογγίου έπεσε στο 3-4, μετά το αρχικό 3-0.

Ντέιβις (23π.) και Έβανς (15π.) πρώτοι σκόρερ του Λαυρίου. Απ΄ την άλλη προσπάθησαν Γκριν (19π.) και Σαχπατζίδης (16π.).

Το Λαύριο μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 17-12, όμως με καλάθια του Γκριν ο Τρικούπης έκλεισε μπροστά το α΄ δεκάλεπτο (20-22). Στη δεύτερη περίοδο καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει, με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια. Προς το τέλος, το Λαύριο με πρωταγωνιστή τον Κάρτερ έκανε το 39-33, για να κλείσει το ημίχρονο στο 47-38, με ένα επιμέρους 15-5 των γηπεδούχων.

Με άλλη ψυχολογία το Λαύριο κυριάρχησε στην επανάληψη και άνοιξε τη ψαλίδα στο σκορ (53-39, 56-41). Ο Τρικούπης είχε χάσει τα πατήματά του, όμως ο Γκριν το πήρε προσωπικά και η ομάδα του Μεσολογγίου μείωσε σε 56-50. Με ένα γρήγορο 6-0 το Λαύριο έκλεισε την γ΄ περίοδο στο +12 (62-50). Έχοντας τον έλεγχο οι γηπεδούχοι έκαναν το 68-53 και δύσκολα πια θα έχαναν. Όπως κι έγινε, με το Λαύριο να φτάνει άνετα και ωραία στην τελική επικράτηση με 87-70.

• Με τον Χαρίλαο Τρικούπη δεν έπαιξε ο Γιάννης Αγραβάνης. Υπήρξε κάποιο θέμα και ο νεαρός φόργουορντ έμεινε εκτός δωδεκάδας.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 47-38, 62-50, 87-70

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 9 (6ρ), Έβανς 15 (7ρ), Μουράτος 9 (4ασ), Ντιαλό 9 (3κλ), Ντέιβις 23 (6ρ), Κόζεϊ 8 (6ασ), Σάβατζ 3, Γερομιχαλός 7, Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 4.

Ομαδικά στατιστικά: 19/36 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 19/27 βολές, 31 ριμπάουντ (22-9), 20 ασίστ, 9 λάθη, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Καλαμπάκος): Γκριν 19 (4ασ), Φέργκιουσον 3, Μοτσενίγος, Αμάρντι 2, Μπράουν 6 (8ρ), Λάνγκφορντ 13 (6ρ), Χονδρογιάννης, Ναούμης 3, Σαχπατζίδης 16 (7ρ), Χατζηνικόλας 8, Γράβας.