Ηρακλής - ΑΕΚ 72-79: Με «όπλο» την άμυνα... (highlights)

Η ΑΕΚ κατάφερε να επιβάλει το παιχνίδι της στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασε στη νίκη με 79-72 επί του Ηρακλή μέσα στη Θεσσαλονίκη παίζοντας πολύ καλά στην άμυνα

Η ΑΕΚ έφτασε στην 20η συνεχόμενη νίκη της καθώς επικράτησε με 79-72 του Ηρακλή μέσα στο Ιβανώφειο για την 7η αγωνιστική της Basket League.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό με τις δύο ομάδες πολύ άστοχες, αλλά την ΑΕΚ με τον Λίνο Χρυσικόπουλο να σκοράρει δώδεκα σερί πόντους, να προηγείται με 21-30 στο 17’.

Ο Ηρακλής όμως με τον Καββαδά να κερδίζει τις «μάχες» μέσα στη ρακέτα μείωσε σε 31-37 με τη λήξη της δεύτερης περιόδου.

Στη συνέχεια όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την ένταση στην άμυνά τους, πίεσαν τους γκαρντ του Ηρακλή, που έκαναν πολλά λάθη και κακές επιλογές στην επίθεση και με τον Ματσιούλις να παίρνει τη σκυτάλη από τον Χρυσικόπουλο έφτασε τη διαφορά στους 16 πόντους (46-62 στο 33’).

Η «Ένωση» είχε πάρει σαφές προβάδισμα στην αναμέτρηση, αλλά ο Ηρακλής κατάφερε να «ροκανίσει» τη διαφορά στους έξι πόντους (69-75) στα 33’’ πριν το τέλος, αλλά με τους Ζήση και Γκίκα να σκοράρουν οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στην επικράτηση με το τελικό 72-79.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 31-37, 44-56, 72-79.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιάγκος): Σχίζας, Καββαδάς 21 (8/10 διπ., 5/7 βολ., 7 ρ.), Μπόουλιν 14 (3/4 διπ., 3 ρ., 5 ας), Μουρ 2, Χάνλαν 15 (3/7 διπ., 3/4 τριπ., 4 ρ.,), Σαγκς 8 (3/9 σουτ), Τσαϊρέλης 7, Βεργίνης 4, Ντάνιελ, Γκιουζέλης, Χάτσερ 1 (6 λ.)

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 16 (3/8 διπ., 1/4 τριπ., 7/9 βολ.), Γιάνκοβιτς 2 (7 ρ., 3 κλ.), Χρυσικόπουλος 14 (4/6 διπ., 2/3 τριπ.), Γκίκας 7, Μαυροειδής 2, Μορέιρα 6, Ματσιούλις 18 (2/4 διπ., 3/6 τριπ., 5/7 βολ.), Κατσίβελης 7, Ζήσης 7 (4 ας), Ρογκαβόπουλος, Κίνγκσλεϊ.