Κολοσσός Ρόδου - Λάρισα 90-64: Επιτέλους... Κολοσσός! (highlights)

Οι Ροδίτες επικράτησαν άνετα 90-64 της Λάρισας, παίρνοντας τη δεύτερη τους νίκη στην εφετινή Μπάσκετ Λιγκ.

Ο Κολοσσός Ρόδου παρουσιάστηκε όπως θα ήθελε να τον δει ο προπονητής του, Ηλίας Καντζούρης, έκανε το καλύτερο του ματς κόντρα στη Λάρισα και επικράτησε 90-64. Αυτή ήταν η δεύτερη εφετινή νίκη για τους νησιώτες στην Μπάσκετ Λιγκ. Παρέμειναν χωρίς θετικό αποτέλεσμα οι Θεσσαλοί.

Οι γηπεδούχοι έχτισαν διψήφιο προβάδισμα από το τέταρτο μόλις λεπτό της αναμέτρησης, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +12 και δεν έδωσαν ποτέ δικαιώματα στους αντιπάλους τους, εκτός ίσως από ένα κακό τελείωμα στη δεύτερη περίοδο που τους βοήθησε να μειώσουν στους πέντε στο ημίχρονο (45-40).

Ο Κερέμ Καντέρ ήταν ξανά πρωταγωνιστής, με τους Άρτις, Ζάρα, Γκόινς να ακολουθούν και τον Αμερικανό γκαρντ Ντάστι Χάνας να κάνει το ντεμπούτο του. Πλην του Τζέιμς Ουέμπ που τουλάχιστον πάλεψε με πείσμα κανείς δεν μπόρεσε να ακολουθήσει από τη Λάρισα που με τη σειρά της έπεσε στο 0-3 και αναζητεί ακόμη την πρώτη φετινή της νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 45-40, 66-51, 90-64

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Άρτις 17 (2/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Άντριτς 14 (3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καντέρ 18 (4/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Ζάρας 11 (2), Τούμπα 4, Χάνας 9 (1/4 τρίποντα), Καμαριανός, Ξανθόπουλος 2 (1/5 σουτ, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Λιάπης 4, Μπιλλής, Γκόινς 11 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ)

ΛΑΡΙΣΑ (Γαβριήλ): Μπράουν 8 (2/11 σουτ), Γουέμπ 14 (2/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Ρας 11 (2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κώττας 3, Σμιθ 11, Μόσιαλος, Γκούντγουιν 5 (6 ριμπάουντ), Καμάρας, Καμπερίδης 2, Μούρτος 2, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 8 (2)